Απόλλων Πάτρας - Περιστέρι 63-74: Αφεντικό για την τρίτη θέση, «βύθισε» τους Πατρινούς

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι Bwin δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στην Πάτρα του Απόλλωνα με 74-63 και να ανέβει στο 13-7.

Στην τρίτη θέση εδραιώνεται το Περιστέρι Bwin. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε με το διπλό (63-74) από την Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα. Έτσι πήγε στο 13-7, βυθίζοντας τον Απόλλωνα Πάτρας στο 3-17.

Για τους νικητές ο Τόμπσον είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη πλευρά για το σύνολο του Χριστόπουλου ο Όσμπορν είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετοί. Το Περιστέρι έχει μπροστά του το κρίσιμο ματς με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ για το BCL στις 13/3. Ο Ράγκλαντ αγωνίστηκε για μόλις 2:13 λεπτά, αφού πήρε ανάσες λόγω και του κρισιμότατου ματς με τη Χάποελ την Τετάρτη.

Απόλλων Πάτρας - Περιστέρι: Το ματς

O Ρένφρο έκανε το 13-14 για το Περιστέρι στα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο ο Κόλεμαν έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα Πάτρας και έκανε το 17-16. Οι Πατρινοί κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, αφού ο Πέρκινς έκανε το 21-18.

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και ο Χουγκάζ έκανε το 23-24 στο 15' για την ομάδα του Σπανούλη. Ο Μπράουν κάρφωσε εντυπωσιακά και έγραψε το 25-24 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ρένφρο σκόραρε για το 26-30 για το Περιστέρι στο 17'. Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης ανέβασαν την απόδοση της και πήγαν στο ημίχρονο στο 27-34. Ο Ρένφρο συνέχισε να πληγώνει τον Απόλλωνα.

Ο Κασελάκης έδωσε αέρα 13 πόντων στο Περιστέρι για το 30-43 στο 23'. Ο Τόμπσον κάρφωσε για το 35-50 και το Περιστέρι σιγά σιγά άρχιζε να βάζει το νερό στο αυλάκι. Ο Πουλιανίτης έκανε το 48-64 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ματς και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι είχε 20 ασίστ αντί 11 του Απόλλωνα, υποχρέωσε τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 4/20 τρίποντα, ενώ πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έγινε αφεντικό του ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Tόμπσον είχε 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Ρένφρο είχε 10 με 8 ριμπάουντ

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Καλό ματς ο Μήτρου Λονγκ με 11 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Όσμπορν είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά δεν έφταναν.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Πέρκινς έμεινε στους 5 πόντους με 0/3 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μόλις 5 βολές που πήρε το Περιστέρι στο ματς.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Το Περιστέρι είχε επικρατήσει με 90-57.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Στις 13 Μάρτη το Περιστέρι κοντράρεται με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ για το BCL. Στις 17 Μάρτη ο Απόλλωνας δοκιμάζεται στην έδρα του Λαυρίου.