Λαύριο - Καρδίτσα 76-57: Ξεφεύγει σιγά σιγά από τον κίνδυνο με επιβλητική επιστροφή στις νίκες

Το Λαύριο κατάφερε να πάρει τη πολύ σημαντική νίκη με 76-57 για τη συνέχεια της μάχης για τη σωτηρία με αντίπαλο την Καρδίτσα.

Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, το Λαύριο υποδέχτηκε την Καρδίτσα και ύστερα από ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Λαευρωτικής επιβλήθηκε με 76-57 και συνέχισε το απόλυτο στις νίκες κόντρα στον σύλλογο της Θεσσαλίας. Με αυτόν τον τρόπο το Λαύριο έφτασε το ρεκόρ του στο 7-12 ενώ η Καρδίτσα έπεσε στο 6-13, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο προβάδισμα στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Λαύριο – Καρδίτσα: Το ματς

Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι μπήκαν λίγο καλύτερα στο παρκέ και μπόρεσαν στα μισά της πρώτης περιόδου να έχουν το προβάδισμα (9-4, 4:06), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Δίπλαρο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στα 0:32, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το 14-13 υπέρ τους.

Αν και για μία ακόμη φορά το Λαύριο φάνηκε ότι αποκτούσε σιγά σιγά το πάνω χέρι φτάνοντας ξανά στο +6 (24-19, 6:27), οι παίκτες του Παπανικολόπουλου επέστρεψαν δυναμικά και πήγαν στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου όντας μπροστά στο σκορ, 31-28.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αντίστοιχο τρόπο, όπως και τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 (40-35, 5:24) αλλά αυτή τη φορά κατάφεραν να διατηρηθούν σε αυτή την απόσταση μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 49-45.

Το Λαύριο όχι μόνο παρέμεινε μπροστά αλλά αύξησε ακόμα περισσότερο την μεταξύ τους απόσταση. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 64-53 ενώ οι παίκτες του Κώστα Μέξα συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, μέχρι και το τέλος της όπου πανηγύρισαν τη νίκη με 76-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να αφήσει περιθώρια στην Καρδίτσα και έφτασε στο τέλος στη νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νόα Χόρτσλερ που ολοκλήρωσε το ματς έχοντας συνολικά 12 πόντους με 7 ριμπάουντ σε 22:56 λεπτά εντός παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρκους Θόρντον που είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ αλλά και ο Ξαβιέ Καστανέδα μαζί με τον Καλίντ Μουρ που είχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ρομέλο Ουάιτ που τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 29:23 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ρέι Μακ Κάλουμ που είχε μόλις 3 πόντους και 1 ασίστ σε 28:04 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η σχεδόν διπλάσια ευστοχία στα τρίποντα από τους νικητές που είχαν 30% (8/26) αντί 13% (4/29) των φιλοξενούμενων.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Καρδίτσα είχε επικρατήσει με 84-68.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική το Σάββατο (9/3, 17:15) ενώ η Καρδίτσα θα υποδεχτεί την Κυριακή (10/3, 17:15) τον Παναθηναϊκό AKTOR.