Ρέθυμνο - Άρης 69-60

Οι παίκτες του Άρη τα... έσπασαν πίσω από τα 6μ.75 (3/33 τρίπ.) κι έτσι το Ρέθυμνο πανηγύρισε τεράστια νίκη με 69-60, στο ντεμπούτο του Ντραγκίσεβιτς με τους «κίτρινους».

Ο Άρης παρατάχθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη» με στόχο τη νίκη πριν από το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο Παλέ, εκεί όπου παρεμπιπτόντως ανακοινώθηκε sold out! Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη γνώρισαν την πρώτη ήττα τους από τους Κρητικούς, που έκαναν το 2/2 ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έκανε σερί 8-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και υποχρέωσε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα time out. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-6 και προηγήθηκαν 14-21 στο τέλος της α' περιόδου, με τους Κάμινγκς (7π.) και Ντραγκίσεβιτς (5π.) να αποτελούν σημεία αναφοράς στην επίθεση!

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δυο ομάδες έκλεισαν το ημίχρονο με 20 λάθη κι επιδόθηκαν σε... άναρχο μπάσκετ με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 12/40 εντός πεδιάς (9/24 δίπ., 3/16 τρίπ.), την ώρα που οι Κρητικοί προσπαθούσαν να βρουν λύσεις με το περιφερειακό σουτ. Ο Μούρτος έστειλε τη διαφορά στο +13 (16-29, 12'58") ωστόσο η αστοχία των φιλοξενούμενων επέτρεψε στο Ρέθυμνο να μειώσει στο 30-34 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Άρη. Οι παίκτες του Πρίφτη σούταραν 0/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, έχοντας συνολικά 3/27 σουτ πίσω από τα 6μ.75 ως το 30'! Από την άλλη πλευρά, το Ρέθυμνο έκανε επιμέρους σκορ 20-10, υπέπεσε σε μόλις 2 λάθη, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με 50-44 στην τρίτη περίοδο. Η εκνευριστική αστοχία του Άρη συνεχίστηκε, οι Κρητικοί άντεξαν στην πίεση κι εν τέλει επικράτησαν με 69-60, κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Από 'κει και πέρα, ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη σε 25', στο ντεμπούτο του με τον Άρη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο άντεξε στην πίεση του Άρη στην τελευταία περίοδο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι επέμειναν στο μακρινό σουτ, χωρίς αποτέλεσμα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάλτον ήταν ο MVP του Ρεθύμνου στην αναμέτρηση με τον Άρη. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους (9/10 βολές, 2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Μοναδική... παραφωνία, τα 7 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή μέρα οι περισσότεροι παίκτες του Άρη. Ο Μαρμπλ δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του αφού έμεινε στο παρκέ για 17'29" έχοντας συνολικά 0/3 τρίποντα και 3 λάθη

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι βολές του Τάλτον στα τελευταία δευτερόλεπτα που κλείδωσαν τη σπουδαία νίκη του Ρεθύμνου.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσε 11 πόντους (2/2 βολ., 0/1 δίπ., 3/7 τρίπ.) και κατέβασε 8 ριμπάουντ σε 30'17".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τίποτα! Ο Άρης τις επιδόσεις του πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60