Σπερς - Γκρίζλις 106-74

Οι Σπερς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αποδεκατισμένους από τα προβλήματα τραυματισμών Γκρίζλις και έκαναν με άνεση το 1-0 στη σειρά, επικρατώντας με τελικό σκορ 106-74.

Τον τίτλο του ξεκάθαρου φαβορί της σειράς επιβεβαίωσαν εξ' αρχής οι Σπερς, που συνέτριψαν με 106-74 στο Τέξας τους γεμάτους απουσίες λόγω τραυματισμών Γκρίζλις και έκαναν το 1-0.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον πλήρη έλεγχο, με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν τρομερά προβλήματα στην επίθεση, μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ.

Μετά το αρχικό 48-37 του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν έναν εντυπωσιακό σερί 33-14 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία και με το τελικό 106-74 έκαναν το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που χρειάζονται, έτσι ώστε να προκριθούν στα ημιτελικά της Δύσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λέναρντ με 20 πόντους, με τον Όλντριτζ να τον ακολουθεί με 17 και τους Πάρκερ και Μιλς να προσθέτουν από 15 πόντους έκαστος. Ο Τιμ Ντάνκαν μέτρησε 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις, Κάρτερ και Στίφενσον ήταν οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων, σημειώνοντας 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-13, 48-37, 81-51, 106-74

ΣΠΕΡΣ - ΓΚΡΙΖΛΙΣ 1-0
Game 1: Σπερς - Γκρίζλις 106-74
Game 2: Σπερς - Γκρίζλις 20/04
Game 3: Γκρίζλις - Σπερς 23/04
Game 4: Γκρίζλις - Σπερς 24/04
Game 5: Σπερς - Γκρίζλις 26/04*
Game 6: Γκρίζλις - Σπερς 28/04*