Μάβερικς - Γκρίζλις 103-93

Ένα βήμα πιο κοντά στην παρουσία τους στα play-offs του ΝΒΑ βρίσκονται πλέον οι Μάβερικς που επικράτησαν με 103-93 των Γκρίζλις και πλέον χρειάζονται ακόμα μία νίκη στα τελευταία τρία παιχνίδια της κανονικής περιόδου.

Μία νίκη μακριά από τα play-offs του ΝΒΑ βρίσκονται πια οι Μάβερικς, καθώς ο Ντιρκ Νοβίτσκι και η παρέα του έκαμψαν την αντίσταση των αποδεκατισμένων από τους τραυματισμούς Γκρίζλις στο Ντάλας με 103-93 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 41-38.

Με τις δύο ομάδες να μένουν σχετικά κοντά στο σκορ για τρεις περιόδους (74-68, 36'), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 16-5 στις αρχές του τέταρτου δωδεκαλέπτου, εκτοξεύοντας το προβάδισμα τους στο +17 (90-73), ωστόσο οι «Αρκούδες» δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 96-91 λίγο πριν από την είσοδο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όμως οι Μάβερικς διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη με το τελικό 103-93.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νοβίτσκι με 21 πόντους με τον rookie Τζάστιν Άντερσον να σημειώνει double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, πετυχαίνοτας παράλληλα και νέο ατομικό ρεκόρ πόντων, ενώ ο Φέλτον πρόσθεσε άλλους 11 πόντους και 14 ασίστ.

Για τους Γκρίζλις (42-37), ο Τόνι Άλεν είχε 25 πόντους και ο Ράντολφ σημείωσε άλλους 13, μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ.

Αξίζει να σημειωθεί πως για τους γηπεδούχους αποχώρησε με τραυματισμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Χοσέ Μπαρέα.