Μπάγερν Μονάχου - Άλμπα Βερολίνου 65-67 (vids)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Με καλάθι του Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς η Άλμπα νίκησε τη Μπάγερν με 67-65 και πανηγύρισε το Κύπελλο Γερμανίας.

Η Άλμπα Βερολίνου σε ένα συγκλονιστικό τελικό κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας επιιρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 67-65 χάρη σε καλάθι του Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς 5'' πριν την κόρνα της λήξης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά αγχωμένες κάτι που επηρέασε αρνητικά τα ποσοστά ευστοχίας τους. Στην δεύτερη περίοδο η Μπάγερν με ένα μικρό ξέσπασμα μετέτρεψε το 20-19 (14') σε 32-23 (19') με τρίποντο του Ντούσκο Σαβάνοβιτς και κατάφερε να πάρει μία μικρή έστω διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Άλμπα τα κατάφερε περίφημα στην άμυνα και επιθετικά άφησε τον Τζόρνταν Τέιλορ να οργιάζει είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας. Με πέντε σερί δικούς του πόντους και ασίστ στον Άλεξ Κινγκ οι Βερολινέζοι προσπέρασαν με 38-41 (28').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη του ενός καλαθιού μέχρι το τρίποντο του Έλμεντιν Κικάνοβιτς (56-60, 2:38 για τη λήξη).Ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς μιμήθηκε τον συμπαίκτη του λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (58-65, 1:35 για τη λήξη).

Η Μπάγερν μείωσε και αμέσως μετά κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (σωστή απόφαση). Ο Ντιόν Τόμπσον με 2/2 έκανε το 62-65 για να ακολουθήσει δύσκολο τρίποντο του Σαβάνοβιτς για το 65-65 (29'' για τη λήξη). Ο Μιλοσάβλιεβιτς ευστόχησε 5'' πριν τη λήξη του τελικού και το σουτ του Κομπς για τη νίκη πήγε airball με αποτέλεσμα η Άλμπα να πανηγυρίσει το Κύπελλο Γερμανίας.

* Η Άλμπα αγωνίστηκε χωρίς τον Ρόμπερτ Λόουερι λόγω ενοχλήσεων.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 34-25, 43-43, 65-67