Λαύριο - Ολυμπιακός 55-71 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Το Λαύριο (5-13) έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού (17-1), ωστόσο Μάντζαρης (8π., 10ασ.) και Παπανικολάου (12π.) φρόντισαν να φύγουν με τη νίκη (55-71).

Ο Ολυμπιακός για 25΄ δεν έπαιζε μπάσκετ, το Λαύριο ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικό (40-34) όμως οι Βαγγέλης Μάντζαρης, Κώστας Παπανικολάου και Ντάριους Όντομ «καθάρισαν» για τους Πειραιώτες που πήραν τη νίκη με 55-71.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μία ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν το Λαύριο. Ο Ολυμπιακός δεν είχε συγκέντρωση, έκανε λάθη (8), είχε τραγικές επιλογές στην επίθεση (39%) και φυσικά οι γηπεδούχοι με σύντροφο τον ενθουσιασμό, είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 20λεπτου.

Στην τρίτη περίοδο το ματς είχε την ίδια εικόνα (41-37, 24΄), ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, βρήκαν καλάθια σε αιφνιδιασμό και εύστοχα τρίποντα (Όντομ και Παπανικολάου) και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 49-58.

Το Λαύριο που έπαιζε χωρίς τους Μπολντς, Χάμιλτον και Γιανγκ, κουράστηκε με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές και να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητα και βάθους το ρόστερ «βγήκε» στο παρκέ έστω κι αργά για τον Ολυμπιακό.

Σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα 11/25 τρίποντα, οι 21 ασίστ και οι 23 πόντοι οι οποίοι προήλθαν από λάθη του αντιπάλου.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε 27:24 ήταν καταπληκτκός παίζοντας σπουδαία άμυνα και έχοντας 8 πόντους (1/3δ., 2/4τρ., 0/1β.), 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Ο Κώστας Παπανικολάου θύμισε κάτι από τα παλιά βγάζοντας ενέργεια (17:11) με 12 πόντους (3/4δ., 2/4τρ.)

Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ντάριους Τζόνσον Όντομ με 12 πόντους (0/1δ., 4/5τρ., 0/2β) και 3 κλεψίματα σε 20:03 συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βασίλης Σπανούλης δεν έπαιξε πολύ, αλλά όση ώρα βρέθηκε στο παρκέ δε βοήθησε έχοντας 5 πόντους (1/6δ., 1/3τρ.), 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 40-34 οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα και με μακρινή πάσα προσπάθησαν να βγάλουν αιφνιδιασμό για το +8. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πετάχτηκε, έκλεψε, πάσαρε στον Σπανούλη ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Αντί να γίνει το 42-34 έγινε το 40-37 και κάπου εκεί άλλαξε η ροή της αναμέτρησης.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Λαύριο τη σπουδαία εμφάνιση χωρίς τρεις βασικούς παίκτες)

Ο Ολυμπιακός τη νίκη και την καλή απόδοση μετά από καιρό του Μάντζαρη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τους 6 πόντους που πέτυχαν στην τελευταία περίοδο.

Οι Πειραιώτες το μπάσκετ των πρώτων 25 λεπτών και τα 15 συνολικά λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71