ΑΕΚ - Λαύριο 90-82

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ που επικράτησε δύσκολα του πολύ μαχητικού Λαυρίου με 90-82 για την 15η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς είχαν για ακόμη ένα παιχνίδι πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες (μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική) και να πάρουν το 11ο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 13 πόντους (32-19, 42-29), ωστόσο το Λαύριο ξαναμπήκε στο παιχνίδι στις αρχές της τρίτης περιόδου και έφτασε ακόμη και να προηγηθεί (44-46) με ένα 10-0 σερί.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ, χάρη στην ευστοχία της στις βολές και μερικές καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά, κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην νίκη.

Το Λαύριο γνώρισε την 11η ήττα του στο πρωτάθλημα, ωστόσο η εμφάνισή του αφήνει αρκετές υποσχέσεις για τη συνέχεια του δεύτερου γύρου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ ήταν πολύ εύστοχη στις βολές (31/38, 81%), ειδικότερα στην 4η περίοδο, είχε 16 παραπάνω ριμπάουντ και 7 περισσότερες ασίστ ενώ είχε και ελαφρώς καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα (9/24, 37%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος του αγώνα για την ΑΕΚ ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 21 πόντους (4/6 δίποντα, 13/16 βολές) και 9 ριμπάουντ, «αγγίζοντας» το νταμπλ νταμπλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός αγώνα ήταν ο Σάκης Γιαννακόπουλος από πλευράς Λαυρίου, καθώς ο αρχηγός της ομάδας δε κατάφερε να σκοράρει (0/4 προσπάθειες), είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 φάουλ στα 21 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το γεγονός ότι το Λαύριο συμπλήρωσε τα 5 ομαδικά φάουλ από το πρώτο τρίλεπτο της 4ης περιόδου. Αυτό επέτρεψε στην ΑΕΚ να εκμεταλλευτεί τη μεγάλη ευστοχία της από τη γραμμή και να πετυχαίνει εύκολους πόντους.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ κρατά την ευστοχία της στις βολές (31/38) και το καλό μπάσκετ του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το Λαύριο την εκπληκτική εμφάνιση του Μπράντον Γιανγκ που τελείωσε το ματς με 26 πόντους.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 19 λάθη και το Λαύριο το άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (5/19, 26%)

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 44-36, 63-59, 90-82
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κούπερ 20 (5/10τρίπ., 5ασ.), Σάκοτα 10 (2ασ.), Χέρστον 8 (3/3δίπ.), Μιλόσεβιτς 9 (3/5δίπ., 6ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (10ριμπ.), Κάρτερ 3 (1/2τρίπ.), Σαρικόπουλος 3 (1ριμπ.), Κατσίβελης 3 (1ριμπ.), Καλαμπόκης 3 (1ασ.), Μαυροειδής 21 (13/16βολ., 9ριμπ.), Κρίστμας (0/1δίπ.)
Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 26 (10/12δίπ.), Κρουμπαλί 10 (5ριμπ.), Κέσελ 4 (2/5δίπ.), Σακελλαρίου 3 (1/1δίπ.), Νίξον 13 (3/3δίπ.), Περράκης (1ριμπ.), Γιαννακόπουλος 2 (0/3τρίπ., 2/2βολ., 4ριμπ.), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 6 (3/7δίπ., 6ριμπ.), Χάμιλτον 4 (2ριμπ.), Μπολντς 14 (3/9δίπ., 2/3τρίπ.)