Λοκομοτίβ Κουμπάν - Αναντολού Εφές 78-77

Η Λοκομοτίβ τoυ Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 78-77 την Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο Top 16

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν βρέθηκε στο 34' στο -9 (55-64), αλλά με υπομονή και καλό μπάσκετ φρόντισε να ανατρέψει την κατάσταση κι έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρέμεινε αήττητη στο Top 16 αφού επιβλήθηκε της Αναντολού Εφές με 78-77.

Στο πρώτο ημίχρονο η τουρκική ομάδα αφενός είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και αφετέρου εκμεταλλευόμενη την αστοχία των αντιπάλων της (9/28 εντός πεδιάς), πήρε προβάδισμα 12 πόντων (19-31, 15'). Δύο τρίποντα (Ράντολφ και Ντιλέινι) λίγο πριν την ανάπαυλα μείωσαν όμως για την Λοκομοτίβ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (50-50), αλλά να μην προσπερνούν. Όλα αυτά όμως μέχρι το 36' όπου ο Μάλκολμ Ντιλέινει με 2/2 βολές έκανε το 67-66.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν ντέρμπι με την Λοκομοτίβ να πανηγυρίζει στο τέλος μία σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα στατιστικά των δύο ομάδων ήταν σχεδόν πανομοιότυπα, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο η «Λόκο» δεν έχασε ούτε ένα αμυντικό ριμπάουντ. Απαγορεύοντας δεύτερες επιθέσεις στην Εφές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάλκολμ Ντιλέινι σε 238:44 έκανε 30 ranking έχοντας 25 πόντους (2/4δ., 4/7τρ., 9/10β.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάριο Σάριτς με buzzer beater χάρισε τη νίκη στην ομάδα του επί του Ερυθρού Αστέρα, αλλά στο Κράσνονταρ ήταν τραγικός. Ο Κροάτης σε 15:09 είχε 2 πόντους (1/3δ., 0/3τρ.), 3 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-75 και το χρονόμετρο των 24'' να είναι έτοιμο να μηδενίζει, ο Ράιαν Μπρόκχοφ ευστόχησε σουτ τριών πόντων «κόβοντας τα πόδια» των Τούρκων.

Στη συνέχεια ο Ντόντα Ντρέιπερ αστόχησε στις δύο βολές, αλλά ο Ντέρικ Μπράουν τον μιμήθηκε στο σουτ νίκης από τα 6,75.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η «Λόκο» την εντυπωσιακή της αντίδραση απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα.

Η Αναντολού την ηγετική εμφάνιση του Ντέρικ Μπράουν (15π.,11ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το κακό πρώτο δεκάλεπτο ενώ η Εφές την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-43, 53-59, 78-77