Άρης - Ρέθυμνο 72-60

Εύκολο απόγευμα είχε ο Άρης που επικράτησε του Ρεθύμνου με 72-60 στο κατάμεστο Nick Galis Hall για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε την 9η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα χωρίς να... ιδρώσει ιδιαίτερα, κόντρα στο Ρέθυμνο που παρά το καλό του ξεκίνημα, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό σε όλο το παιχνίδι.

Η κρητική ομάδα γνώρισε την 8η ήττα της για φέτος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μετά από ένα νωθρό και άστοχο πρώτο ημίχρονο (31-31) ο Άρης βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά του, βελτίωσε τα ποσοστά ευστοχίας του και εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Ζάρας. Ο παίκτης του Άρη βρέθηκε σε καλή μέρα μετά από καιρό και οδήγησε την ομάδα του σε μια άνετη νίκη. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, έχοντας 8/16 προσπάθειες εκ των οποίων 5/9 τρίποντα σε 29 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακό παιχνίδι έκανε ο Τάιλερ Στόουν. Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου μπορεί να είχε 14 πόντους, ωστόσο εκβίασε πολλές προσπαθειες (6/16 εντός πεδιάς, 1/7 τρίποντα), ενώ έκανε και 6 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Άρης έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στο 3ο δεκάλεπτο. Έτρεξε ένα επί μέρους 23-13 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 (50-39) και με 10 (54-44) στο 30'.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Δημήτρης Πρίφτης κρατάει την καλή αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τη διάθεση της ομάδας του να κυνηγήσει το επιθετικό ριμπάουντ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 12.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Άρης τα άσχημα ποσοστά στις προσπάθειες εντός πεδιάς (33%, 23/69), ενώ το Ρέθυμνο το τραγικό 6% (1/15) στα τρίποντα και 50% στις βολές (13/26)