Κηφισιά - Λαύριο 79-82

Το Λαύριο είχε χάσει στο τέλος τα δύο πρώτα ματς στην Α1, αλλά τη τρίτη φορά πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» επί της μέχρι πρότινος αήττητης Κηφισιάς με 79-82.

Με την Καβάλα έχασε στο μηδέν, με την ΑΕΚ έχασε ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά το Λαύριο δεν πτοήθηκε και νίκησε την Κηφισιά εκτός έδρας με 79-82. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην Α1 για τους νεοφώτιστους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά ο ήρωας της Πυλαίας πριν μία εβδομάδα, Νίκος Γκίκας αστόχησε.

Η Κηφισιά φωνάζει γιατί με το σκορ στο 79-78, ο Μαυροειδής σκόραρε, αλλά οι διαιτητές αποφάσισαν πως είχε λήξει ο χρόνος των 24'' και δε μέτρησαν το καλάθι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο εμφανίστηκε πνευματικά έτοιμο και συγκεντρωμένο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 52% (11/21) στα τρίποντα και 51% (30/58) στα δίποντα.

Η Κηφισιά έπαιξε κακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (δέχτηκε 49 πόντους) και παρά τα 13 περισσότερα ριμπάουντ (17 πόντοι με δεύτερη ευκαιρία), ηττήθηκε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκος Μπάρλος σε 28:17 είχε 21 πόντους (6/11δ/. 1/5τρ., 6/7β.), 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο Τζαμάλ Νίξον πέτυχε το νικητήριο καλάθι (οι βολές του Μπάρλου που ακολούθησαν ήταν σε νεκρό χρόνο) και στα 30:05 είχε 22 πόντους (5/7δ. 3/3τρ/. 3/4β.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάντε Στίγκερς πήγε στην Κηφισιά για να βοηθήσει, αλλά δεν το κατάφερε απέναντι στο Λαύριο. Ο Αμερικανός πέτυχε 3 πόντους σε 22:13 με 1/2 δίποντα., 0/2 τρίποντα και 1/2 βολές, πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ κι έκανε άλλα τόσα λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μαυροειδής σκόραρε για το 81-78, αλλά οι διαιτητές δε μέτρησαν το καλάθι λόγω της κόρνας των 24'' (οριακή φάση). Στη συνέχεια ο Νίξον ευστόχησε για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Νίκου Γκίκα και 2/2 βολές του Μπάρλου.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Κηφισιά ότι είχε δύο παίκτες με double double. Μαυροειδής (24π. Και 11ρ.) και Χογκ (17π. Και 10ρ.).

Το Λαύριο το αποτέλεσμα και την προσπάθεια των παικτών του Χρήστου Σερέλη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κηφισιά ξεχνά την ήττα και την ανώμαλη προσγείωση μετά το «διπλό» επί του ΠΑΟΚ μία εβδομάδα πριν.

Το Λαύριο σε μία ιστορική για αυτό νίκη, δεν πετά τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 43-49, 66-65, 79-82