Ελλάδα - Αγγλία 50-60 (vid)

Η Εθνική Παίδων έχασε από την Αγγλία (50-60) και πλέον θα αγωνιστεί στο Eurobasket U16 για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Eurobasket U16 αφού ηττήθηκε και από την Αγγλία με 50-60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε καλά έχοντας ένα ικανοποιητικό προβάδισμα, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Πολλά λάθη, αστοχία και κακές επιλογές ήταν στοιχεία τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι Άγγλοι παίρνοντας στην τρίτη περίοδο, διψήφια διαφορά πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα μείωσε στους 4 πόντους (47-51, 39') χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο.

Εκπληκτικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Δημήτρης Μωραΐτης με 25 πόντους (8/8β., 7/15δ., 1/7τρ.), 11 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος.

Μένει ένα ακόμη ματς για να ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη φάση με αντίπαλο τη Γερμανία, ωστόσο το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου αγώνα μπορεί να κρίνει πράγματα μόνο ως προς την αποφυγή του υποβιβασμού και όχι της πρόκρισης,

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 24-26, 30-42, 50-60
Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 3, Μωραϊτης 25 (11ρ), Κάπρης, Καλαϊτζάκης 4 (6ρ), Δημητρακάς, Ψάρας, Φωτόπουλος 4, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 8 (6ρ), Λιούνης, Μέλιος, Βλαγκόγιας 6
Αγγλία: Μπετ 20, Ράουντ 12, Κουίλι, Κλίαρι 4, Φούλερ, Ογκόρο, Ιγουόγο 3, Μποατσιέ 9, Ρίτσαρντς 2, Έντουαρντς, Σάρμαν, Μπριγκς 6