Πανελευσινιακός – Αρης: 70-78

Ξεκίνημα με το δεξί στην Α1 Basket League για τον Άρη, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Πανελευσινιακού εκτός έδρας με 70-78. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Βεζένκοφ και Τόρεϊ Τόμας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπορεί να μην ξεκίνησε καλά τον αγώνα, βρισκόμενη πίσω ακόμα και με 11 πόντους, ωστόσο στο 2ο μέρος και κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοσή της, προσπέρασε τους γηπεδούχους στο σκορ και έφτασε στο τελικό 70-78.

Οι Βεζένκοφ και Τόμας ηγήθηκαν των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να μετρούν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κάτι το οποίο δεν ήταν αρκετό ώστε να πανηγυρίσουν την νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πραγματοποίησε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο! Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 25-12 για τον Άρη, ενώ το εντυπωσιακό είναι πως το 49-43 του Πανελευσινιακού στο 23' μεταράπηκε σε 51-65, δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Το σερί 22-2 του Άρη άλλαξε όλη την ροή του αγώνα!

MVP: Ο Τόρεϊ Τόμας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ωστόσο ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός και του αξίζει πέρα για πέρα το βραβείο του MVP του αγώνα. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους (8/9 2π) και 8 ριμπάουντ σε 32' συμμετοχής!

ΆΦΑΝΤΟΣ: Ο Στέλιος Ιωάννου του Πανελευσινιακού αγωνίστηκε 14' ωστόσο δεν κατάφερε να έχει ουσιαστική συμβολή στον αγώνα. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση άποντος, με 0/3 δίποντα και στατιστικά γεμάτα... μηδενικά.

KEY POINT: Στο 13' ο Πανελευσινιακός πήρε προβάδισμα 11 πόντων από τον Άρη, ωστόσο δεν κατάφερε να το κρατήσει. Το 29-18 μετατράπηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου στο 42-40 και ο Άρης στο δεύτερο μέρος έλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης και πήρε, έστω και δύσκολα, το ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό της Ελευσίνας είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ένα καλό ματς, με διακυμάνσεις στο σκορ και τελικό νικητή τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 19- 18, 42-20, 54-65, 70-78

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κοξ 15 (5/10τριπ., 2ριμπ, 3λαθ.), Ρόμπινσον 12 (2/8διπ., 2/4τριπ., 2/4βολ., 3ριμπ., 7ασ., 2λαθ., 2κλ.) Βασιλόπουλος 4 (1/4τριπ., 1/1βολ., 3ριμπ., 7ασ.), Μάρεϊ 14 (7/11διπ., 7ριμπ.), Αθανασούλας 11 (3/6τριπ., 2/2διπ., 3ριμπ.), Μάρκοβιτς 14 (4/5βολ., 2/6τριπ., 9ριμπ., 4λαθ.)

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1/1διπ., 2/9τριπ., 1/2βολ., 4ασ., 2λαθ.) Γκίκας 3 (1/2τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Ριντ 9 (0/6διπ., 2/4τριπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 2λαθ.), Τόμας 18 (5/7διπ., 2/3τριπ., 2/2βολ., 5κλ.), Βεζένκοφ 19 (8/9διπ., 1/2τριπ., 8ριμπ., 2 λαθ.), Νέϊμικ 6 (3/5διπ., 9ριμπ., 2λαθ.), Μούρτος 12( 2/6διπ., 2/4τριπ., 2/2βολ., 10ριμπ.), Σίμτσακ 2 ((1/1διπ., 4ριμπ., 2ασ.)

Συνολική στατιστική:

Πανελευσινιακός: 13/32διπ., 13/31τριπ., 5/12βολ., 9/22ριμπ., 19ασ., 10λαθ,μ 4κλ.

Άρης: 20/35διπ., 10/25τριπ., 8/10βολ., 8/32ριμπ., 15ασ., 12λαθ., 7κλ.