Νέα Κηφισιά - Άρης 73-69

Η ΑΕΝΚ πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου επικρατώντας του Άρη με 73-69. Σπουδαία εμφάνιση ο Μιχάλης Κακιούζης με 17 πόντους.

Η Νέα Κηφισιά πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας αφού πήρε το ντέρμπι από τον Άρη με 73-69. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε όλη του τη διάρκεια και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε ένα χαμένο lay up του Τόρεϊ Τόμας 1’’ πριν τη λήξη με το σκορ στο 71-69.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρίσκοντας σκορ στον αιφνιδιασμό μπόρεσε και προηγήθηκε με 4-11 (3’). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην επίθεση και η είσοδος του Νίκολα Πεσάκοβιτς άλλαξε την κατάσταση. Ο Σέρβος με 8 πόντους έδωσε το προβάδισμα στη Νέα Κηφισιά (23-22, 11’) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν ισορροπημένο με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από 4 πόντους. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον Τόρεϊ Τόμας σε άριστη κατάσταση (14π.) στο ημίχρονο, ενώ η ΑΕΝΚ είχε εκτελέσει 17 βολές στο πρώτο εικοσάλεπτο ακουμπώντας συχνά την μπάλα στους ψηλούς της.

Ο Μιχάλης Κακιούζης φρόντισε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου να στείλει τη διαφορά στο +8 (48-40), αλλά ο Άρης με σερί 0-10 κυρίως χάρη στον Μοχάμεντ Πάσαλιτς ανέκτησε το προβάδισμα ξανά (48-50).

Στην τελευταία περίοδο η κάθε λεπτομέρεια έπαιζε ρόλο. Οι έμπειροι Δημήτρης Μαυροειδής (12π., 8ρ.) και Μιχάλης Κακιούζης (17π., 9ρ.) σκόραραν με ευκολία μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ ενώ οι Θεσσαλονικείς έβρισκαν σκορ από τους Πάσαλιτς (16π., 7ασ.) και Ριντ (16π., 6ρ.). Ο Κέιντ Ντέιβις με το σκορ στο 71-69, έκανε 0/2 βολές, αλλά ο Τόμας έχασε lay up και μαζί του έχασε και ο Άρης την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-38, 54-55, 73-69
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Τσαλδάρης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καυκής 2, Γιουιν 7, Λιακόπουλος, Ντούβνιακ 11 (1), Πεσάκοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 12 (8 ριμπάουντ), Ψαθάς 4, Ντέιβις 5, Κακιούζης 17 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ).
Αρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 14 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκίκας, Ριντ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τόμας 16 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Χαρίσης, Βεζένκοφ 9, Νέιμικ 5.