Τουρκία - Ελλάδα 72-76 (pics)

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Τουρκία με 72-76 στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας πριν την αναχώρηση για την Ισπανία. Πολύ καλά στοιχεία έδειξαν οι διεθνείς μας.

Στο τελευταίο φιλικό πριν το τζάμπολ του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ελλάδα επικράτησε της Τουρκίας στην Κωνσταντινούπολη με 72-76 δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε πολύ χαλαρά στο παρκέ και γρήγορα βρέθηκε να χάνει με 13-3. Το τάιμ άουτ του Φώτη Κατσικάρη επανέφερε το μυαλό των παικτών σε ηρεμία και με ένα γρήγορο σερί 10-0 ισοφάρισαν. Οι συχνές εναλλαγές της τουρκικής άμυνας (από προσωπική σε ζώνη και το αντίθετο) φάνηκε να μπερδεύει τους διεθνείς μας και έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν ευκαιρία να προηγηθούν και πάλι με 35-26 (16'). Η άμυνα όμως της Ελλάδας ήταν και πάλι εκεί για να δυσκολέψει τους Τούρκους και ταυτόχρονα να φέρει εύκολο σκορ σε αυτήν. Με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζη και Γιάννη Μπουρούση οι οποίοι είχαν από 11 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στους 39 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλύτερα, ο Κατσικάρης δοκίμασε διάφορα σχήματα (έπαιξε για τρία λεπτά ο Αντετοκούνμπο ως τεσσάρι) και κατάφερε να προηγηθεί με 51-57, αλλά με δύο εύστοχα σουτ από τα 6,75 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (57-57,30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε η καλή προετοιμασία της εθνικής μας ομάδας. Οι Τούρκοι κουράστηκαν σε αντίθεση με τους διεθνείς μας που είχαν ακόμη αποθέματα ενέργειας (ειδικά Παπανικολάου, Καλάθης, Σλούκας) προηγήθηκαν με 65-73 (38'). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν και τα φιλικά της Ελλάδας ολοκληρώθηκαν με νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Γιάννης Μπουρούσης (16π., 5ρ.) και Γιώργος Πρίντεζης (13π., 6ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76
Τουρκία (Αταμάν): Γκιουλέρ 4 (1/1δίπ.,0/4τρίπ., 2/2βολ., 2ριμπ., 1ασ.), Ερμίς 3 (0/1δίπ., 1/1τρίπ.), Χέρσεκ 3 (4ριμπ.), Πρέλντζιτς 18 (5/7δίπ., 2/4τρίπ., 2/4βολ., 5ριμπ., 6ασ.), Τουντσερί 6 (0/2δίπ., 1/2τρίπ., 2ριμπ.), Σαβάς 2 (1/3δίπ., 3ριμπ.), Γκονλούμ 5 (1/5δίπ., 3ριμπ.), Αρλσάν 9 (2/2δίπ., 1/3τρίπ., 2/3βολ., 3ασ.), Ασίκ 12 (3/7δίπ., 6/7βολ., 7ριμπ., 1ασ.), Ακιόλ 8 (1/5τρίπ., 3ριμπ., 1ασ.), Μαχμούτογλου (1ριμπ.), Οσμάν 2, Μπαλμπάι
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (5/6δίπ., 2/3τρίπ., 0/2βολ., 5ριμπ. σε 23:55), Ζήσης 7 (3/6δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 2ριμπ., 3ασ.), Βασιλειάδης 3 (0/4τρίπ., 3/4βολ., 5ριμπ., 2ασ. σε 19:54), Καλάθης 11 (4/7δίπ., 1/2τρίπ., 2ριμπ., 3ασ. σε 26:24), Παπανικολάου 6 (3/4δίπ., 0/3τρίπ., 2ριμπ., 2ασ. σε 19:43), Σλούκας 4 (2/4δίπ., 1ασ. σε 13:26), Βουγιούκας 11 (4/6δίπ., 3/4βολ., 5ριμπ., 1ασ. σε 16:05), Πρίντεζης 13 (4/8δίπ., 0/1τρίπ., 5/5βολ., 6ριμπ., 1ασ. σε 26:30), Μάντζαρης (0/2τρίπ., 1ασ.), Αντετοκούνμπο 5 (1/2δίπ., 1/2τρίπ., 5ριμπ., 1ασ)