Ελλάδα-Λετονία 67-74

gazzetta default image fallback

Η Ελλάδα ηττήθηκε από την οικοδέσποινα Λετονία (67-74) στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ Παίδων.

Η Εθνική Παίδων πλήρωσε την κακή τρίτη περίοδο και γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων από την οικοδέσποινα Λετονία με 67-74. Στο πρώτο ημίχρομνο το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο χάθηκε η συγκέντρωση των διεθνών μας με αποτέλσμα οι Λετονοί να ξεφύγουν στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο πάντως η Ελλάδα «γύρισε» το παιχνίδι, προηγήθηκε στο 37' με 65-62, αλλά στη συνέχεια δε βρήκε εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και γνώρισε την ήττα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Κροατία 65-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-35, 54-58, 67-74
Ελλάδα (Μανουσέλης): Λούντζης 5 (1/3τριπ., 5ρ., 4ας.), Μωραϊτης 8 (3ρ., 4ας.), Γοργόνης 8, Σκούφης 5 (1/4τριπ., 5ας.), Μπολάτογλου 2, Κούτρας 4, Χατζηκυριακίδης, Χρηστίδης 13 97ρ.), Παπαδάκης 5 (1/3τριπ.) , Τάρλας 8 (2/4τριπ.), Τάταρης 9, Κουρέπης.
Λετονία (Γκαϊλίτις): Ζόρικς 19 (3/5τριπ.), Ζότοφς 5 (1/1τριπ.), Μπλούμπεργκς 9 (12ρ.), Κούρουκς 22 (1/3τριπ., 9ρ.), Μπάνγκα 2, Γιάνσονς, Ρουντζίτις, Ράιλανς, Στράουτινς 10 (2/8τριπ., 12ρ.), Ντέμπσκινς, Ούπε 3 (1/2τριπ.), Γκαρόζα 4.