Με ήττα ξεκίνησε η Β' φάση για τη Νεανίδων (vid)

Η Εθνική ομάδα των Νεανίδων ξεκίνησε με ήττα τη προσπάθεια της στη δεύτερη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη Πορτογαλία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 51-61 από τη Πολωνία. Η Εθνική Νεανίδων πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνιση της στη διοργάνωση.

Η Πολωνία από την αρχή της αναμέτρησης πήρε το προβάδισμα στο σκορ και μέχρι τη λήξη το διατήρησε. Η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη προσπάθησε να αντιδράσει λίγο πριν την ανάπαυλα (24-25 στο 18') αλλά σε δυο λεπτά δέχθηκε ένα σερί 0-11 (24-36). Στην επανάληψη βελτίωσε την εικόνα της, αλλά δεν κατόρθωσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 24-36, 35-43, 51-61
Ελλάδα (Μελετιάδης): Κυλαζίδου 4, Πολύζου 9, Γεροστεργίου 3(1), Θεοδώρου 4, Παυλοπούλου 18(2), Χριστινάκη 3, Καραμπάτσα, Μαντά, Φασούλα 10, Μπότση, Ζουμπεράκη.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου: Τουρκία - Σουηδία 60-63