Άλμπα Βερολίνου - Μπάγερν Μονάχου 62-75

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στο Βερολίνο την Άλμπα με 62-75 και στέφθηκε πρωταθλητρια Γερμανίας για πρώτη φορά.

Η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε το πρώτο πρωτάθλημα στην σύντομη ιστορία της αφού νίκησε στο Βερολίνο την Άλμπα με 62-75 και ολοκλήρωσε τους τελικούς με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία μικρή διαφορά υπέρ τους, αλλά στην τρίτη περίοδο η Μπάγερν... άνοιξε τη διαφορά στο σκορ και προηγήθηκε με 36-45 στο 24'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και στο 32' ήταν πίσω μόλις με ένα καλάθι (53-55, 32'). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Χέικο Σλάφαρτζικ με δύο συνεχόμενα τρίποντα και μία ασίστ στον Τζο Μπράιαντ άλλαξε το ρυθμό του τελικού και μετέτρεψε το σκορ σε 57-68. Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν η Άλμπα δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και κάπως έτσι η Μάγερν πανηγύρισε τον τίτλο.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ο οποίος αποτελεί μεταγραφικό στόχο του Ολυμπιακού τελείωσε την αναμέτρηση με 7 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά (1/10 σουτ εντός παιδιάς).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-33, 48-53, 62-75
Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Χάμοντς 8 (1/4δίπ., 2/3τρίπ., 1ρ., 4ασ.), Λόγκαν 4 (2/5δίπ., 0/3τρίπ., 2ασ.), Κινγκ, Ραντόσεβιτς 21 (8/12δίπ., 5/9β., 4ρ., 1ασ.), Ρέντινγκ 5 (1/2δίπ., 0/3τρίπ., 2ασ., 2ρ.), Κένταλ 8 (4/8δίπ., 7ρ.), Στογιανόφσκι 9 (2/2δίπ., 1/4τρίπ., 4ασ.), Γιάγκλα 4 (0/2τρίπ., 4ρ.), Σούλτσε 3, Βάργκας (0/2τρίπ.), Βόλφαρτ-Μπότερμαν

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Ντιλέινι 7 (1/6δίπ., 0/4τρίπ., 5/5β., 4ρ., 2ασ.), Τέιλορ 16 (2/5διπ., 4/5τρίπ., 9ρ.), Σάφαρτζικ 12 (0/2δίπ., 4/7τρίπ., 3ρ., 3ασ.), Μπράιαντ 6 (3/6δίπ., 5ρ.), Μπένζινγκ 8 (2/7τρίπ., 2ασ.), Τόμπσον 18 (8/11διπ., 4ρ.), Ιντμπίχι, Χάμαν 6 (2/2τριπ.), Στάιγκερ, Τρούτμαν 2