«Υπέταξε» την Ιταλία η Σλοβενία

Χρήστος Μιχαηλίδης

Η Σλοβενία πήρε τη νίκη επί της Ιταλίας με 92-84 (19-23, 51-36, 74-60, 92-84) σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Κόπερ στο πλαίσιο της προετοιμασίας των ομάδων για το Ευρωμπασκετ (4-22/9).

Οι γηπεδούχοι παρότι η συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου τούς βρήκε στο -4 (19-23), επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην δεύτερη περίοδο και κάνοντας επιμέρους σκορ 32-13 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 51-36. Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι αντεπιτέθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο απ΄ το να μαζέψει την διαφορά.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς (19π., 3 ριμπ., 8 ασ.) και ο Μπόστιαν Νάχμπαρ (19π.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς, ο οποίος άφησε εκτός δωδεκάδας τον Μίρζα Μπέγκιτς. Για την Ιταλία, η οποία είναι εκ των αντιπάλων της Εθνικής μας στον Δ' Όμιλο του Ευρωμπάσκετ, διακρίθηκαν ο Μάρκο Μπελινέλι (18π.) και ο Πιέτρο Αραντόρι (16π.).