Ελλάδα - Ισραήλ 65-56

Νέοι, ωραίοι, χρυσοί και... φωνάζουν για ευκαιρίες! Η Εθνική Νέων υπέταξε και το Ισραήλ (65-56) κι ανέβηκε στο πρώτο σκαλί της Ευρώπης, στο Eurobasket U20! Κορυφαίοι ο Κόνιαρης (15π.) και ο MVP Χαραλαμπόπουλος (10π., 10ρ.).

Α Βραζιλίας, Σάο Πάολο – Γκρέμιο ώρα 02:00. Παίξε νόμιμα και με ασφάλεια στις συναλλαγές (21+)!

Φωνάζουν «είμαστε εδώ»!

Παιδιά που... βλέπουν πάγκους, πλην ελαχίστων, και διψούν για ευκαιρίες, έγραψαν ιστορία και ανέβηκαν στην κορυφή της Ευρώπης!

Η Εθνική Νέων νίκησε για πρώτη φορά το Ισραήλ (65-56) στο Eurobasket U20 και πανηγύρισε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στην διοργάνωση!

Παρά το κακό ξεκίνημα, οι διεθνείς μας βρήκαν πάλι ευκαιρίες μέσα από την άμυνά τους και με τα τρίποντα του Αντώνη Κόνιαρη, που έδωσε ψυχολογία στο ματς, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Κορυφαίος ο Χανιώτης γκαρντ (15 πόντοι, 5/10τρ., 6ρ.) και ο MVP του τουρνουά, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (10π., 10ασ.).

Η έναρξη του ματς δεν έμοιαζε ιδανική για την Εθνική μας. Τρίποντο του Άρτζι και μια φοβερή ασίστ του Μπλατ με αποδέκτη τον Κόπερμπεργκ έκαναν το 0-5 (2'). Η απίθανη πάσα του Κόνιαρη στον Καρρά έφερε και το πρώτο καλάθι για την Ελλάδα, μετά από 4 λεπτά αγώνα (2-5). Οι παίκτες του Όντετ Κάτας είχαν διαβάσει καλά το ματς και έκλειναν τον Χαραλαμπόπουλο, με αποτέλεσμα να πάει η διαφορά στο +12 (2-14, 8'). Η είσοδος του Δίπλαρου ανακούφισε λίγο την κατάσταση, καθώς με 5 πόντους του, και κλέψιμο και lay up στην λήξη της περιόδου έφτασε στο 9-16 (10').

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου γύρισε τον αρχηγό της ομάδας στο «5», κάτι που έκανε και σε προηγούμενα ματς, αλλά από το δεύτερο μέρος και το Ισραήλ έμοιαζε αποδιοργανωμένο. Λούντζης με δύο σερί τρίποντα, κι ακόμα ένα του Κόνιαρη, ξεσήκωσαν τον κόσμο στο γήπεδο κι έβαλαν την Ελλάδα μπροστά (18-16, 17'). Ένα λεπτό πριν την λήξη ξανά ο Χανιώτης γκαρντ έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο (23-20), για να βάλει τους πρώτους του πόντους στο ματς και ο Χαραλαμπόπουλος, επίσης πίσω από τα 6.75 (26-23, 20').

Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ είχε... ζεσταθεί για τα καλά και με την έναρξη της τρίτης περιόδου ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα, για να πάρει την σκυτάλη ο Χαραλαμπόπουλος και να πάνε την διαφορά στο +12 για την Εθνική (37-25, 14'). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν, με τον Μπλατ να μειώνει σε 39-31 (25') και τους Άρτζι και Κόπερμπεργκ να φτάνουν στο 45-41 (29'57''). Ο Δίπλαρος «χτύπησε» ξανά στην λήξη της περιόδου και με φοβερό τρίποντο έγραψε το 48-41 (30').

Χρηστίδης και Λούντζης κράτησαν την διψήφια διαφορά (56-43, 34'), για να... εκτελέσει ξανά τους αντιπάλους του ο Κόνιαρης (59-43, 36'). Όλα πήραν διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Ισραήλ να συνεχίζει να παλεύει και τον Ναβόν να γράφει το τελικό 65-56.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23, 48-41, 65-56.