ΠΑΟΚ-Λαύριο 82-65

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ... ζορίστηκε στην πρώτη περίοδο κόντρα στο Λαύριο, όμως με κορυφαίο τον Μακφάντεν (18π.) κατάφερε να νικήσει με 82-65 και να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασε στο αρχικό ξέσπασμα του Λαυρίου στο πρώτο δεκάλεπτο, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση στην δεύτερη περίοδο, φέρνοντας στα μέτρα της το ματς. Το τελικό 82-65 λέει πολλά για την εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται άλλη μια νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση, εκεί που περιμένει ο Άρης. Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Μακφάντεν με 18 πόντους, ενώ για την ομάδα του Λαυρίου, ο Γκρέι είχε 15.

Oι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά το ματς, αστοχώντας σε πολλά σουτ τριών πόντων και το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε αυτό, αφού προηγήθηκε με 4-13 στο 3'. Η είσοδος το Μακφάντεν στο ματς ήταν σωτήρια για τον ΠΑΟΚ, με τον γκαρντ των γηπεδούχων να βάζει 8 πόντους και να μειώνει σε 16-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Μαρκόπουλου ανέβασε ρυθμούς, έσφιξε την άμυνα και με ένα σερί 13-0 μετέτρεψε το 27-26 σε 40-26 στο 18'. Ο Γιαννακόπουλος ήταν αυτός που μίλησε στο τέλος για το Λαύριο, αφού με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι στα μέσα της τρίτης περιόδου και πήγαν τη διαφορά to +15 (55-40) στο 27' με το καλάθι του Σόμπεϊ. Ο Περάκης με δύο σερί τρίποντα μείωσε στους 9 (58-50) στο 28'.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ανέβασαν την απόδοση τους, διαχειρίστηκαν έξοχα την μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει και κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 82-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ Αντέδρασε γρήγορα στο αρχικό ξέσπασμα του Λαυρίου (4-13) στην πρώτη περίοδο, ενώ κυριάρχησε σε ριμπάουντ (40 έναντι 27) και ασίστ (16 έναντι 9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μακφάντεν ήταν ο MVP με 18 πόντους (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 1 ασίστ και 14 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Επίσης πρωταγωνίστησε στην ανατροπή του «δικεφάλου», που ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έβανς είχε μόλις 4 πόντους (1/5 εντός πεδιάς) για το Λαύριο σε 25:02 και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην πρώτη περίοδο το Λαύριο προηγήθηκε με 4-13, βάζοντας δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Όμως η είσοδος του Μακφάντεν... ανέστησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι γύρισαν γρήγορα το ματς, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στους αντιπάλους τους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άσκα έκανε σπουδαίο ματς με 13 πόντους (4/8 δίποντα, 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 19 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το ξεκίνημα του στην πρώτη περίοδο, ενώ το Λαύριο τις μόλις 9 ασίστ, το ποσοστό του στις βολές (72%) και την απόδοση του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-31, 61-49, 82-65