Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές 97-80

Η Ρεάλ Μαδρίτης (23-7) και η Αναντολού Εφές (22-8) γνώριζαν ήδη τη μοίρα τους στα playoffs, επομένως το 97-80 της «Βασίλισσας» ήταν απλώς το τελευταίο ματς πριν από την έναρξη των προημιτελικών!

Η ήττα της Μπασκόνια από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στη Βιτόρια έφερε τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Εφές προ... τετελεσμένων γεγονότων. Η Ρεάλ περίμενε τον όγδοο της τελικής κατάταξης ενώ η Εφές γνώριζε ήδη ότι θα παίξει με τον Ολυμπιακό, με μειονέκτημα έδρας. Τελικά ο Πάμπλο Λάσο έριξε στο παρκέ τους Γιουλ, Χάντερ (σ.σ. είχε ενημερώσει για προβλήματα τραυματισμών παραμονές του ματς) και η «Βασίλισσα» πέτυχε νίκη γοήτρου πριν από την έναρξη των playoffs.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αιφνιδίασε τη Ρεάλ κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 16-21 ωστόσο η «Βασίλισσα» ισορρόπισε άμεσα την κατάσταση, βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-36. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (62-60, 30') πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα των γηπεδούχων! Οι Μαδριλένοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έχτισαν διαφορά ασφαλείας κι έφτασαν στη νίκη με 97-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε 15/30 τρίποντα και 10 επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέισι Κάρολ ήταν on fire. Τελείωσε το ματς με 29 πόντους (2/3 βολές, 3/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα) σε 22'02"!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Τσεντί Οσμάν, με 0/5 σουτ εντός πεδιάς σε 16'06.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των Μαδριλένων στην τελευταία περίοδο.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ντόντεϊ Ντρέιπερ είχε 16 πόντους ενώ ο Λούκα Ντόντσιτ είχε 8 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 21'52".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα 15 λάθη, η Εφές την... κατάρρευση στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-36, 62-60, 97-80