Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 84-59

Ο Ολυμπιακός (23-1) νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ (13-11) με 84-59 παίζοντας αρκετά καλό μπάσκετ και τώρα σκέφτεται το ματς στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ του οποίου επικράτησε με 84-59 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν αρκετά καλό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, βρήκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση και έφτασαν άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε με ένα προβάδισμα 5 πόντων αρκετά γρήγορα (12-7, 5’). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες βελτίωσαν την άμυνά τους και βρήκαν χώρο να τρέξουν. Σε μία τέτοια φάση ο Κώστας Παπανικολάου ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 23-12 (9΄). Η δεύτερη περίοδος ήταν εκπληκτική για τους «ερυθρόλευκους». Με πιεστική άμυνα και χωρίς να χάσουν προσπάθεια στην επίθεση, σκόραραν 16 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της και ξέφυγαν 42-21 (14’). Ο ΠΑΟΚ με τον Αντώνη Κόνιαρη κατάφερε να μειώσει σε 42-27 (17’), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να πάει στα αποδυτήρια με +20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν μία ακόμη φορά την ανωτερότητά τους. Η πιεστική εικόνα της άμυνας δεν άλλαξε το παραμικρό και στην επίθεση ο ορεξάτος Βασίλης Σπανούλης δημιουργούσε ή σκόραρε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο. Το νέο double score έγινε σο 23’ (56-23) ενώ στη συνέχεια η διαφορά πήγε στο +24 (61-37, 26’). Ο Γιαννης Σφαιρόπουλος έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν παίζουν αρκετά με τον Πάτρικ Γιανγκ και τον Βασίλη Τολιόπουλο να παίζουν εξαιρετικά και ειδικά ο Αμερικανός σέντερ να αφήνει μια μικρή αισιοδοξία ενόψει των δύσκολων αναμετρήσεων που ακολουθούν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε 55% στα δίποντα, 38% στα τρίποντα (17% ο ΠΑΟΚ), 14/15 βολές, πήρε 38 ριμπάουντ και έδωσε 19 ασίστ.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν απολαυστικός στα 21:33 που αγωνίστηκε έχοντας 14 πόντους (4/5δ., 1/3τρ., 3/4β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Πολύ καλός κι ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 12 πόντους (5/5δ., 2.2β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Θαντ ΜακΦάντεν είχε 4 πόντους με 1/6 σουτ, μία ασίστ και 2 λάθη σε 20:16.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν το διάστημα που έκρινε την αναμέτρηση. Από το 11’ έως το 14’ ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 16-5 και… εξαφανίστηκε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 12 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου ήταν και το θεαματικότερο. Ο Βασίλης Σπανούλης πάσαρα στον Κεμ Μπιρτς με τον Καναδό να πιάνει την μπάλα στον αέρα και να καρφώνει εντυπωσιακά.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τους 17 πόντους που δέχτηκε από τον ΠΑΟΚ από τα 11 λάθη που έκανε.