Λαύριο - Ρέθυμνο 73-62

Κάτια Πετροπούλου

Επίδειξη δύναμης έκανε το Λαύριο (7-10) κόντρα στο Ρέθυμνο (7-10), αφού νίκησε με 73-62 κι «έπιασε» τους κρητικούς στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (88-79).

Δεν κράτησε πολύ η χαρά του Ρεθύμνου, μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών.

Το Λαύριο επικράτησε άνετα της κρητικής ομάδας με 73-62, δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα κι ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας μαζί με τους αντιπάλους του, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (88-79).

Οι Κρητικοί πλήρωσαν την αστοχία που είχαν στην αρχή του ματς, ενώ τα λάθη τους επέτρεψαν στις «κουκουβάγιες» να βάλουν τους 20, από τους 73 πόντους, τη στιγμή που μάζεψαν και 45 ριμπάουντ.

Ο Κακλαμανάκης ήταν κορυφαίος με 17 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό όντων είχαν ακόμα τρεις παίκτες: Χάμιλτον και Έβανς από 11 και Πάντερ 10.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Άρνολντ με 15 πόντους, Τάλτον με 14 και Γιαννόπουλος με 13.

Το Λαύριο έπαιξε καλή άμυνα και πήρε από την αρχή του ματς προβάδισμα (10-2, 4'), κι εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Ρεθύμνου, φρόντισε να διευρύνει τη διαφορά (22-11, 10'). Στη συνέχεια, οι «κουκουβάγιες» άνοιγαν διαρκώς την «ψαλίδα» του σκορ κι έφτασαν στο +20 (41-21), λίγο πριν το ημίχρονο (41-24, 20').

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, αφού, παρά το γεγονός πως το Ρέθυμνο κατάφερε να ρίξει τη διψήφια διαφορά και να πλησιάσει (54-48, 30'), τελικά οι αντίπαλοί του ξέφυγαν πάλι (62-54, 35') και τελικώς πήραν μια άνετη νίκη (73-62).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο μπήκε έτοιμο να διεκδικήσει το ματς, αλλά και τη θέση του Ρεθύμνου στο βαθμολογικό πίνακα και αυτό έκανε. Εκμεταλλεύτηκε αστοχία και λάθη του αντιπάλου, σκόραρε τους 20 από τους 73 πόντους από λάθη, ενώ οι 32 ήταν μέσα στο ζωγραφιστό. Επίσης, μάζεψε 45 ριμπάουντ (13επ.-32αμ.), και πήρε 17 ασίστ, εξαλείφοντας την αστοχία του στα τρίποντα (7/21).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης σε 23:05 πέτυχε 17 πόντους (7/9δ., 3/5β.), πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ κι έκανε 1 λάθος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Το Λαύριο είχε αρκετούς... ήρωες. Έβανς και Χάμιλτον έβαλαν από 11 πόντους, με τον τελευταίο να παίρνει και 8 ριμπάουντ κι ο Πάντερ πρόσθεσε άλλους 10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε 13 περίπου λεπτά ο Αθανασούλας έμεινε άποντος, πήρε 2 ριμπάουντ κι έκανε 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Από την πρώτη περίοδο το Λαύριο έδειξε τις διαθέσεις του, καθώς πήρε γρήγορο προβάδισμα (5-0, 2'), το οποίο «άνοιξε» (10-2, 4'), έφτασε σε διψήφια διαφορά (19-8, 7') για να την κρατήσει (22-11, 10'), χωρίς να τη χάσει ποτέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τα τρίποντα (7/21) και τα λάθη (16), ενώ το Ρέθυμνο επίσης τα τρίποντα (8/24), τα ριμπάουντ (37-45) και το γεγονός πως οι πόντοι του από τον πάγκο ήταν μόλις 11, έναντι 25.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-62.