Άρης - Στρασμπούρ 71-52 (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου

Με το ένα... πόδι στους «16» του Champions League βρίσκεται ο Άρης, ο οποίος επικράτησε της Στρασμπούρ με 71-52 στο πρώτο ματς των playoffs. Κορυφαίος Κάμινγκς, εξαιρετικός Γιάνκοβιτς.

Με τον καλύτερο τρόπο έκανε την επιστροφή του ο Άρης στα παρκέ, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι»!

Οι «κίτρινοι» βρίσκονται ένα βήμα πριν την πρόκριση στους «16» του ευρωπαϊκού θεσμού, αφού επιβλήθηκαν της περσινής φιναλίστ του Eurocup, Στρασμπούρ με 71-52 στο «Nick Galis Hall» και πήραν μια σημαντική διαφορά (19π.) ενόψει της ρεβάνς στο Στρασβούργο, στις 22 του μήνα.

Η αστοχία στα τρίποντα (5/22) δεν στοίχισε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν, ήταν καταιγιστικοί και φρόντισαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι έκαναν και πολλά λάθη.

Στο πρώτο μέρος, οι «κίτρινοι» έχτισαν γρήγορα μια διαφορά (13-2, 6') και άφησαν τους Γάλλους στους 8 πόντους στο δεκάλεπτο (19-8, 10'). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πάλευαν για κάθε κατοχή και ριμπάουντ κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (38-28, 20'), παρά τα 10 λάθη που έκαναν και τα 2/10 τρίποντα που είχαν.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο, ο Γιάνκοβιτς «οργίασε» κι έφτασε στο +19 (51-32, 25'), στην πορεία, όμως, χρεώθηκε τεχνική ποινή για φάουλ στον Μέρφι, κι έδωσε δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν ψυχολογία. Τζένκινς και Κάμινγκς προσέφεραν θέμα κι έκαναν το 55-39 (30'). Οι δυο τους συνέχισαν την... παράστασή τους, ο Γιάνκοβιτς ξαναμπήκε στο παρκέ και πήγε στο +22 (61-39, 32'), διαφορά η οποία έμεινε μέχρι και το τέλος, που έκανε ο Λεκόμ το τελικό 71-52.

Κορυφαίος ο Κάμινγκς, ακολούθησε ο Γιάνκοβιτς, ενώ θετικές εντυπώσεις άφησαν και οι Τζάκσον και Γκόρντον. Ο τελευταίος χρησιμοποιήθηκε μόνο για 5 λεπτά, αφού ταλαιπωρείται από τραυματισμό στη γάμπα, και είχε 4 πόντους, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για τη Στρασπούρ, η οποία προερχόταν από τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα ματς στο γαλλικό πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Λεκόμ με 16 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης είχε την ψυχολογία που έπρεπε να έχει. Η ήττα από τον ΠΑΟΚ φάνηκε ότι πείσμωσε τους παίκτες, οι οποίοι δεν πήραν καθόλου αψήφιστα τη Στρασπούρ κι έδειξαν πόσο πολύ θέλουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι «κίτρινοι» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, η αστοχία στα τρίποντα (2/10, 20', 5/22, 40'), ενώ είχαν καλό ποσοστό από τη γραμμή των βολών (70%), στην οποία βρέθηκαν μόνο στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ακόμα, έκλεψαν την μπάλα 16 φορές, έναντι 6 της Στρασμπούρ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γουίλ Κάμινγκς έδωσε ξανά ρέστα! Σε 31:40 μέτρησε 21 πόντους (8/13δ., 1/7τρ., 2/2β.), πήρε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 1 λάθος και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και σε 28:43 έβαλε 13 πόντους (3/4δ., 2/4τρ., 1/2β.), μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Καλές εντυπώσεις άφησε κι ο Τζάστιν Τζάκσον με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ωστόσο, έκανε 4 λάθη και φορτώθηκε με 4 φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λελού σε 32:45 είχε μόλις 2 πόντους (1/2δ., 0/2τρ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα λεπτά του ματς που ο Άρης ήταν επιβλητικός και πήρε γρήγορα διαφορά (13-2, 6'), για να αφήσει τους φιλοξενούμενους στους 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (19-8). Το σημείο της τεχνικής ποινής του Γιάνκοβιτς (25') – ο οποίος έκανε υπέροχο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή – δεν επηρέασε τους «κίτρινους» και νίκησαν άνετα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης τα 19 λάθη και τα 5/22 τρίποντα, και η Στρασμπούρ τα 6 επιθετικά ριμπάουντ (11 ο Άρης) και τα 6 κλεψίματα (16 οι Θεσσαλονικείς).

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 38-28, 55-39, 71-52.