Μονακό - Άρης 80-66 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Βαριά ήττα, αλλά χωρίς κόστος, υπέστη ο Άρης στο Μονακό από την ομώνυμη ομάδα (80-66) για την τελευταία αγωνιστική του Champions League και τώρα θα περιμένει την κλήρωση της Παρασκευής (27/01, 15:00), για να μάθει τον αντίπαλό του στα νοκ άουτ ματς.

Ανεξαρτήτου αποτελέσματος απόψε, ο Άρης θα έμενε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ωστόσο δεν «πάλεψε» ούτε για το κύρος του και παραδόθηκε στο Μονακό, αφού ηττήθηκε από την ομώνυμη ομάδα με 80-66, για την τελευταία αγωνιστική της ευρωπαϊκής διιοργάνωσης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα μάθει την Παρασκευή (26/01) στις 15:00 τον επόμενο αντίπαλό της που θα αντιμετωπίσει στον α' νοκ άουτ γύρο του θεσμού - εκ των οποίων είναι οι Βενέτσια, Καρσίγιακα, Όλντενμπουργκ, Στρασμπούρ, Παρτιζάν, Λούντβιγσμπουργκ - ενώ οι γηπεδούχοι τερμάτισαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πέρασαν στη φάση των «16».

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έδειξαν ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος του ματς, ωστόσο ήταν το ακριβώς αντίθετο στο δεύτερο, όπου έκαναν πολλά λάθη - ολοκλήρωσαν το ματς με 23 - κι έπαιξαν κακή άμυνα, με τους παίκτες της Μονακό να μαζεύουν 38 ριμπάουντ - τα 16 επιθετικά.

Πρώτοι σκόρερ οι Γκλαντίρ και Ουατάρα με 15 πόντους, ακολούθησε ο Μποστ με 14 και ο Ράιτ με 10.

Από τους «κίτρινους», ξεχώρισε ο Ζάρας με 15 πόντους, ακολούθησαν οι Κάμινγκς και Τσαϊρέλης με 11 έκαστος κι ο Καββαδάς με 10.

Ντεμπούτο για τους Θεσσαλονικείς έκανε ο Τζάστιν Τζάκσον, που μέτρησε 6 πόντους και 9 ριμπάουντ, σε 17:30.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο πόντο, αλλά ο Άρης ήλεγχε το ρυθμό του ματς κι έπαιξε καλή άμυνα, με τον Ζάρα να δίνει μια μικρή διαφορά (+7, 16-23, 8') στους Θεσσαλονικείς και τον Μποστ να κάνει το 18-23 (10'). Στη δεύτερη περίοδο, ο Τσαϊρέλης πήγε στο +8 (18-26, 11'), με τη Μονακό να τρέχει σερί 6-0 και να μειώνει σε 24-26 (12'). Ο θεαματικός Καββαδάς άνοιξε τη διαφορά στο +9 (24-35, 15'), οι γηπεδούχοι, όμως, με πρωταγωνιστή τον Ράιτ πλησίασε ξανά (34-35, 17'). Ο Σούλερ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την Μονακό για το ημίχρονο (38-37, 20').

Στο δεύτερο μέρος, με σερί 9-0 και μπροστάρη τον Γκλαντίρ, η Μονακό έφτασε στο 48-40 (24'), ο Άρης έπαιζε τραγική άμυνα και οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά το ματς (+11, 60-49, 28'), για να μειώσουν σε 60-54 οι «κίτρινοι» στο 30'. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Άρης στην ουσία κατέθεσε τα... όπλα, η Μονακό έκανε ό,τι ήθελε κι άνοιξε τη διαφορά στο +17 (77-60, 38'), για να επισφραγίσει ο Ντέιβις το τελικό 80-66.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μονακό άρχιζε να ανεβάζει στροφές από τη δεύτερη περίοδο που πέρασε μπροστά στο σκορρ (38-37), για να μπορέσει να ξεφύγει στο δεύτερο 20λεπτο, με την πίεση που ασκούσε στον Άρη, εκμεταλλευόμενη τα λάθη (συνολικά 23) των φιλοξενούμενων, ενώ οι παίκτες της μάζεψαν και 38 ριμπάουντ (με τα 16 επιθετικά), ενώ μοίρασαν και 20 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκλαντίρ σε 18:43 έβαλε 15 πόντους (5/6δ., 1/3τρ., 2/2β.), πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 3 κλεψίματα.

Επίσης, και ο Ουατάρα έκανε καλό παιχνίδι, με 15 πόντους (2/4δ., 3/6τρ., 2/2β.), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ κι έκανε 2 κλεψίματα, σε 24:18.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μποστ, σε 22:16, είχε 14 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντραγκίσεβιτς, σε 30:37, έβαλε μόλις 2 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη, ενώ συμπλήρωσε και τα 5 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο ματς και στη δεύτερη περίοδο, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να περάσουν μπροστά (38-37, 20'). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μονακό με σερί 9-0 πήγε από το 39-40 (21') στο 48-40 (23'30''), με πρωταγωνιστή τον Γκλάντιρ, Κι έκτοτε δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα, με τον Άρη να μην παίζει καλή άμυνα και να κάνει λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μονακό τα σουτ (29/73) και ο Άρης τα λάθη (23 έναντι 14) και τις ασίστ (14 έναντι 20).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-37, 60-54, 80-66.