Λαύριο - Απόλλων Πάτρας 79-65

Στέλλα Παπαδοπούλου

Το Λαύριο (4-9)... έπνιξε τον Απόλλωνα Πάτρας (4-9) στην τρίτη περίοδο και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα (79-65).

Κόροιβος, Προμηθέας, Απόλλων, Τρίκαλα και Λαύριο. Πέντε ομάδες βρίσκονται στο 4-9 της κατάταξης της Basket League και μόνο πολύτιμη μπορεί να χαρακτηριστεί αυτή η νίκη για το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από τ' αποδυτήρια... αγριεμένοι και χάρις στην καλή τρίτη περίοδό που πραγματοποίησαν έφτασαν στη νίκη.

Ο Νίξον στο ντεμπούτο της επιστροφής του είχε 6 πόντους κι 7 ασίστ, ενώ οι Γκρέι (15π.), Μπολντς (11π.) κι Αθανασούλας (12π.) ήταν πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Από την άλλη μεριά οι Καλινόσκι και Μπάβτσιτς είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το πρώτο μέρος στο κλειστό του Λαυρίου ήταν ντέρμπι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη «έσφιξαν» την άμυνά τους, επέτρεψαν στον αντίπαλο να πετύχει μόνο 9 πόντους (24-9) και χάρισαν την πρώτη νίκη της χρονιάς στο κοινό τους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Αθανασούλας ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Έλληνας φόργουορντ σταμάτησε στους 12 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ κι έκλεψε 1 φορά σε 20:30.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Χίκι είχε 0/5 δίποντα, 2 άστοχα τρίποντα, 1/4 βολές, 4 λάθη και 2 ασίστ σε 24:32.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στ' αποδυτήρια, στη συνέχεια όμως το Λαύριο έτρεξε επιμέρους σκορ 14-3 (52-41) και ο Απόλλων δεν επέστρεψε στο παιχνίδι.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Στην επιστροφή του ο Τζαμάλ Νίξον πέτυχε 6 πόντους, έδωσε 7 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ, ωστόσο έκανε 5 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο δεν... πετάει κάτι και κρατάει τη μεγάλη νίκη ψυχολογίας, ο Απόλλων το τρίτο δεκάλεπτο και το ότι δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι.

Tα δεκάλεπτα: 20-21, 37-37, 61-46, 79-65