Άρης - Μονακό 62-65 (pics&vid)

Ο Άρης (4-3) ηττήθηκε στην έδρα του από τη Μονακό (6-1) με 62-65 και γνώρισε τρίτη σερί ήττα στη διοργάνωση. Κακό μπάσκετ στην επίθεση, ενώ στοίχισε και ο τραυματισμός του Μπάκνερ.

Τρίτη σερί ήττα για τον Άρη ο οποίος δεν έπαιξε καλά απέναντι στη Μονακό (62-65) και προβλημάτισε με την απόδοσή του στην επίθεση. Ακόμη κι έτσι οι Θεσσαλονικείς είχαν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά έχασαν την ψυχραιμία τους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και δεν τα κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και με σερί 9-0 προσπέρασαν με 8-16 (6’) αφού οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν κακές επιλογές στην επίθεση χωρίς κυκλοφορία της μπάλας. Η διαφορά έφτασε διψήφιο επίπεδο 12-23 (11’), ωστόσο ο Άρης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα μέσα από την άμυνά του. Η είσοδος του Φλιώνη βοήθησε αρκετά σε αυτό, ωστόσο οι επιλογές στην άλλη πλευρά του γηπέδου ήταν τόσο «εγωιστικές» που εμπόδιζαν τον Άρη να μειώσει. Με το τέλος του ημίχρονου βρήκε το τρίτο του εύστοχο τρίποντο (σε 16 προσπάθειες) με τον Γιάνκοβιτς και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τραυματισμό του Μπάκνερ, αλλά στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης έπαιξε πολύ καλύτερα σε άμυνα κι επίθεση. Με ηγέτη τον Τζένκινς ισοφάρισε στους 38 πόντους (24’) και με επιμέρους σκορ 11-1 και τρίποντο του Αμερικανού προσπέρασε με 41-38 (27’).

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένες με αμφότερες τις ομάδες να… πάσχουν από αστοχία, νευρικότητα και λάθη. Το χαμηλό σχήμα του Πρίφτη βοήθησε αρκετά την ομάδα του εκτός από το αμυντικό ριμπάουντ και έτσι οι Γάλλοι σκόραραν με δεύτερη ευκαιρία και βρέθηκαν εκ νέου στο +6 (47-53, 33’). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ξανά και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Βιαστικές επιλογές του Κάμινγκς και ένα τρίποντο των φιλοξενούμενων χάρισαν τη νίκη στη Μονακό με 62-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μονακό ήταν καλύτερη σε δίποντα (54%-60%), σε τρίποντα (17.4%-26.3%), είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ και 5 περισσότερες ασίστ (9-14).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μποστ με 13 πόντους (2/3δ., 2/6τρ., 3/4β.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη και 2 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος των Γάλλων.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ντραγκίσεβιτς σε 19’ είχε 2 πόντους και τίποτα άλλο. Κακός και ο Ζάρας με 2/7 σουτ (0/5τρ.).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κάμινγκς αστόχησε σε δύο επιθέσεις που πήρε ενώ στην άλλη πλευρά ο Αμπούντου με τρίποντο έκανε το 60-64 λήγοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουατάρα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ήρθε από τον πάγκο και πρόσφερε πολλά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κάμινγκς πήρε τον διάδρομο για το lay up και το προσπέρασμα, αλλά ο Ράιτ τον έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο και του στέρησε το καλάθι.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης το άθλιο ποσοστό στις βολές (10/20, 50%).

Οι Γάλλοι το ακόμη πιο άθλιο ποσοστό στις βολές (14/29, 48%).

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-37, 47-46, 62-65