Όλα για το αήττητο ο Πανιώνιος, ντέρμπι στο «Δαΐς»

Το «8 στα 8» θα επιδιώξει να κάνει ο Πανιώνιος απέναντι στους Μαχητές, τη στιγμή που το ντέρμπι της αγωνιστικής γίνεται στο «Δαΐς», ανάμεσα σε Δούκα και Φάρο.

Όλα για το αήττητο ο Πανιώνιος, ντέρμπι στο «Δαΐς»

Στο ματς που ανοίγει την αυλαία της 8ης αγωνιστικής, στις 16:30, ο Πανιώνιος θα φιλοξενήσει τους Μαχητές στο Κλειστό της Αρτάκης, με σκοπό να διατηρήσει το αήττητο στην κατηγορία, απέναντι σε μια... πονηρή ομάδα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που ξεκινούν στις 17:00, ο Ηρακλής έχει θεωρητικά εύκολο έργο απέναντι στο Παγκράτι, στο Κλειστό του Μετς.

Το ντέρμπι, όμως, της αγωνιστικής γίνεται στο «Δαΐς», ανάμεσα σε Δούκα και Φάρο, που θέλουν μόνο τη νίκη, για να μείνουν σε... απόσταση βολής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Εθνικός θα κοιτάξει να υπερασπιστεί την έδρα του, στο Κλειστό της Καλλιθέας, και να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ήττα στο νήμα (82-81) από την ομάδα των Πεύκων, καθώς υποδέχεται τον επίσης «πληγωμένο», από τον Δούκα, και μάχιμο Αίολο Αστακού.

Δυνατή αναμέτρηση και αυτή στο Κλειστό της Νεάπολης, ανάμεσα σε ΓΣΛ και Αμύντα. Η έτερη ομάδα της Λάρισας, ΑΕΛ ταξιδεύει μέχρι την Αθήνα, όπου θα αντιμετωπίσει το Ψυχικό.

Τέλος, ο Χολαργός θα ψάξει τη δεύτερη σερί νίκη εκτός έδρας με αντίπαλο τον Αρκαδικό στην Τρίπολη, και το Ηράκλειο θα υποδεχθεί την Καβάλα, με σκοπό να μαζέψουν βαθμούς για να αρχίσουν να αποφεύγουν τη ζώνη υποβιβασμού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Εσπέρου 17.00 Εθνικός-Αίολος Αστακού Παγώνης-Καλογερόπουλος Γ.-Κυριακόπουλος (Ντίνος)

Ν. Σμύρνης 16.30 Πανιώνιος-Μαχητές Δόξα Πεύκων Κοντίλης-Κωνσταντινίδου-Λιότσος (Ορφανός)

Ψυχικό 17.00 Ψυχικό-ΑΕΛ Κοτσιμπός-Δαρλαμήτσος-Δημόπουλος (Ελευθεριάδης)

Μετς Α 17.00 Παγκράτι-Ηρακλής Μπούσιας-Πιτσίλκας Β.-Ζαχαρής (Καρούσης)

Δύο Αοράκια 16.30 Ηράκλειο-Καβάλα Τσαρούχα-Τσώνος Β.-Καρδάρης (Μπορμπαντωνάκης)

Δαϊς 17.00 Δούκας-Φάρος Μάνος-Ψαριανός-Ανδρικόπουλος (Ντάβαρης)

Νεάπολης 17.00 ΓΣ Λαρισαίων 1928-Αμύντας Συμεωνίδης-Σιμητόπουλος-Ευφραιμίδης (Βαρνάς)

Τρίπολης 17.00 Αρκαδικός-Χολαργός Ταρενίδης Στ.-Φακίτσας-Ξέρας (Γιαλικάρης)

Η Βαθμολογία

1. Πανιώνιος 14 (7-0)
2. Ηρακλής 13 (6-1)
3. Δούκας 13 (6-1)
4. Φάρος Κερατσινίου 12 (5-2)
5. Εθνικός 11 (4-3)
6. ΑΕΛ 11 (4-3)
7. Αίολος Αστακού 11 (4-3)
8. Ψυχικό 10 (3-4)
9. Μαχητές Δόξας Πεύκων 10 (3-4)
10. Χολαργός 10 (3-4)
11.Αρκαδικός 10 (3-4)
12. Καβάλα 9 (2-5)
13. Αμύντας 9 (2-5)
14.Ηράκλειο 9 (2-5)
15. Παγκράτι 8 (1-6)
16. ΓΣ Λαρισαίων 8 (1-6)

 

 

Best of internet