Διπλό σωτηρίας για Νίκη, αγωνία παραμονής για Παναθηναϊκό

Φώτης Καρακούσης

Τι και αν έπαιζε έχοντας στη σύνθεσή του τους δύο Βραζιλιάνους; Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να νικήσει στο Μετς ούτε τη Νίκη Αιγινίου, ηττήθηκε με 3-2 και η αγωνία για την παραμονή όλο και μεγαλώνει.

Νίκη μισή κατηγορία πέυχε μέσα στο Μετς η Νίκη επικρατώντας με 3-2 του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Αιγινίου παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να φύγει από την Αθήνα με το δίποντο και αυτό το 3-2 (25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15) την φέρνει πολύ κοντά στην παραμονή.

Σε αντίθεση με τους... πράσινους που παρότι σήμερα έπαιξαν ενισχυμένοι με τους Μπατατζίμ και Καρντόσο, δεν κατάφεραν να κερδίσουν και πλέον τα πράγματα όσον αφορά την σωτηρία τους μόνο εύκολα δεν είναι, ειδικά αν σύντομα δεν υπάρξει διαφορετική αγωνιστική εικόνα.

Στα του ματς τίποτα δεν έδειχνε πως η αναμέτρηση θα πάει στα πέντε σετ, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν με άνεση το πρώτο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με δυσκολία και το 2-1 έγινε ακόμα πιο άνετα.

Τα πάντα όπως φάνηκε κρίθηκαν στο τέταρτο σετ. Εκεί όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι να φτάσουμε στο 22-23. Στην φάση αυτή ο Λουκούμι έκανε επίθεση, ο πρώτος δικαιτής έδωσε μπλοκ άουτ με τους... πράσινους να διαμαρτύρονται έντονα και έτσι αντί να γίνει το 23-23 έγινε το 22-24, με τον Στρούγκαρ στην συνέχεια να κάνει το 23-25, αφού πρώτα είχε μειώσει ο Μπέλος.

Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα και προηγήθηκαν ακόμα και με 6-12. Στην συνέχεια υπήρξε αντίδραση από τους παίκτες του Ανδρεόπουλου αλλά ήταν αργά με τη Νίκη να πανηγυρίζει ένα σημαντικό δίποντο κυρίως επειδή ήρθε επί ενός αντιπάλου που παλεύει για τον ίδιο στόχο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Στρούγκαρ με 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μαυροβουνιώτης με 14 και Ντίνας με 12. Για τους ηττημένους ο Καρντόσο κέρδισε 30 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μπατατζίμ με 18 και Μπέλος με 13. Διαιτητές: Γεωργουλέας, Ονόπας.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 67 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15) σε 117'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. - 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. - 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος το μόνο που θέλησε να πει ήταν: «Ο διαιτητής κύριος Γιώργος Γεωργουλέας είναι ένας πολύ καλός διαιτητής. Του δίνω συγχαρητήρια. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω με 2-1 σετ ύστερ από ένα κακό τρίτο σετ βρήκαμε τις λύσεις και αυτό είναι πιο σημαντικό και από την ίδια τη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Ο Παναθηναϊκός έχει δυναμώσει πολύ και στα πλέι άουτ όποιος παίξει μαζί του θα έχει πρόβλημα. Απλά είναι ανέτοιμος ακόμα. Ειδικά ο Καρντόσο είναι εξαιρετικός. Για αυτό θέλουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ και αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πολύ να μείνουμε στην 8αδα».