Ο ΠΑΟΚ πήρε της νίκη της τιμής με 3-1 σετ από τη Νίκη Αιγινίου

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ στον τελευταίο αγώνα του Α΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πέτυχε τη νίκη της τιμής στην εφετινή διοργάνωση. Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς την πρόκριση από τον όμιλο πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Κορυφαίες Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Η Νίκη Αιγινίου με πρωταγωνιστή τον Στρούγκαρ ξεκίνησε δυνατά έχοντας μικρό προβάδισμα μέχρι το 15-13. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Τακουρίδη 18-17, αλλά η Νίκη με δύο καλά σερβίς ισοφάρισε 19-19 και με τον Θανάση Ντίνα να κερδίζει καθοριστικούς πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα επικράτησε στο 1ο σετ 25-20. Από το 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεση στο σερβίς αλλά και την ταχύτητα του στην ανάπτυξη. Η Νίκη προηγήθηκε 13-12 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του σετ και να επικρατήσει 25-19.

Στο 3ο σετ η είσοδος του Τερζή στη θέση του Βάλκιερς φρεσκάρισε τον ΠΑΟΚ ο οποίος πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ και έτσι πήρε άνετα το σετ με 25-12.

Κόντρα έγινε στο 4ο σετ με τη Νίκη να θέλει να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ και μάλιστα προηγήθηκε 16-15. Με το σερβίς να δίνει λύσεις ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι προβάδισμα με 20-19 και επικράτησε 25-22.

Διαιτητές: Εβραμίδης, Γεωργιάδης

Διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 20-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-11, 25-12

4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-22

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-12, 25-22) σε 105΄

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Σακόγλου 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/5 επ), Τακουρίδης 13 (7/13 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 88% υπ 63% άριστες), Γκιόν 11 (11/24 επ, 47% υπ -42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ - 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 4 (1/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερζής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 8 (5/10 επ, 50% υπ - 19% άριστες)

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαλεξίου 6 (5/20 επ, 1 μπλοκ 28% υπ -15% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (7/16 εππ, 3 μπλοκ 45% υπ - 10% άριστες), Ντίνας 7 (1/5 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ροντρίγκες 5 (1/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 22 (19/41 επ, 3 μπλοκ), Ρεμπούτζιας / Ραΐκοβιτς (λ, 42% υπ - 25% άριστες), Κιοσσές, 1 (άσσος), Παπάζογλου 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Κουτσονίκας, Μήλης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα δήλωσε: «Είμαστε στεναχωρημένοι από τον αποκλεισμό αλλά πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Στην αρχή ήταν φανερό πως η ομάδα ήταν επηρεασμένη αλλά σταδιακά βρήκε ρυθμό. Θέλουμε να γυρίσουν οι τραυματίες για να μπούμε πανέτοιμοι στο πρωτάθλημα».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε: «Δώσαμε δύο δυνατούς αγώνες που θα μας βοηθήσουν πολύ για το πρωτάθλημα. Με τον ΠΑΟΚ παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς και αυτό δείχνει πως είμαστε σε καλό δρόμο. Ολες οι ομάδες είναι ακόμα ανέτοιμες και το παραμικρό λάθος κοστίζει ακριβά και επηρεάζει την ψυχολογία».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Αιγινίου Πιερίας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (12-25, 25-23, 20-25, 19-25)