Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Κηφισιά και πέρασε στα τελικά

O Oλυμπιακός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 και με δύο νίκες χωρίς απώλεια σετ στον Β΄όμιλο που έγινε στο Ρέντη προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιαστεί τον τίτλο του. Είναι η πέμπτη παρουσία του Ολυμπιακού σε τελική φάση στις επτά διοργανώσεις που έχουν γίνει στο θεσμό.

Για αδρεναλίνη χωρίς όρια, παίξε νόμιμα live στοίχημα. (21+)!

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στα τρία σετ ωστόσο και η Κηφισιά έκανε μεγάλη προσπάθεια για να είναι ανταγωνιστική.

Από την αρχή του 1ου σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με τέσσερις πόντους και κράτησε τη διαφορά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά μείωσε 16-14 και αργότερα σε 18-17 αλλά ο Ολυμπιακός με δύο διαδοχικούς πόντους από τον Τόντορ Αλεξίεφ ξέφυγε 20-17. Ακολούθησαν δυο ακόμα πόντοι από τον Ράουβερντικ για το 22-18 και ο Ολυμπιακός έκλεισε το σετ με μπλοκ του Πετρέα.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή της, κράτησε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό μέχρι το 11-10 αλλά με σερί 3-0 και επίθεση του Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη οι Πειραιώτες έφτασαν στο 14-10 και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ το προβάδισμα για το 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά κατάφερε να ξεκινήσει με προβάδισμα δύο πόντων και να το διατηρήσει μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με δυο σερί πόντους του Μίκο Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 17-17 στη διάρκεια του τρίτου σετ. Στη συνέχεια ο Τόντορ Αλεξίεφ δύο πόντους με μπλοκ και επίθεση και έκανε το 19-17. Με συνολικό σερί 4-0 οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά. Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σονάρι σε 23-23. Ο Σονάρι ισοφάρισε εκ νέου σε 24-24 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 26-26. Από σερβίς στο φιλέ του Σαρνέκι προήλθε το 27-26 και από μπλοκ του Ανδρεάδη το 28-26 με το οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Βουδούρης - Ονόπας

Διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-20

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20

3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 28-26

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 28-26) σε 81΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 19 (16/23 επ, 3 άσσοι), Πετρέας 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (3/6 επ, 1 μπλοκ) Ντρζίζγκα 1 ( 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/14 επ, 64%υπ-36%αριστες), Ραούβερντικ 9 (9/11 επ, 57%υπ-50%αριστες)/ Στεφάνου (λ, 69%υπ.-62%άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέκι 12 (10/23 επ, 2 μπλοκ), Χαντ 11 (10/15 επ, 21%υπ.-14%άριστες, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (12/17 επ, 57%υπ-41%αριστες), Σουλτανόπουλος 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ)/ Κάπελας (λ, 73%υπ.-64%αρ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε: «Ήμασταν πάνω κάτω ίδιοι με το πρώτο παιχνίδι. Στο σερβίς σήμερα σε κάποια στιγμή ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλό μας. Πρέπει να φτιάξουμε κι άλλο το μπλοκ μας, να βελτιωθούμε και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να φτιάξουμε κάποιες κακές καταστάσεις στο παιχνίδι. Αλλά γενικότερα είμαστε ικανοποιημένοι. Τώρα έχουμε ακόμα μια εβδομάδα για να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να εξελισσόμαστε»

Ο Κώστας Χριστοφιδέλης που τη σεζόν 2016-17 αγωνίζονταν στην Κηφισιά είπε: «Δεν είμαστε ακόμα στο επίπεδο που θέλουμε να είμαστε, όχι μόνο εμείς αλλά οι περισσότερες ομάδες. Αυτό που μετράει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι η επίτευξη του στόχου, το να προκριθούμε στο φάιναλ-4. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας, είμαστε χαρούμενοι και αισιόδοξοι. Όρεξη για πολύ δουλειά, υπάρχει. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει και η δυναμική την οποία εμφανίσαμε σε ορισμένα σημεία των δυο πρώτων αγώνων».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιά Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Το σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια που κάναμε και από την οποία είμαι ευχαριστημένος τηρουμένων των συνθηκών που υπάρχουν. Η ομάδα μου θέλει χρόνο για να φτάσει εκεί που θέλουμε. Παίξαμε απέναντι σε ένα από τα φαβορί για τον τίτλο και δείξαμε καλά αντανακλαστικά».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)