Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Αντέδρασαν οι «ασπρόμαυροι» και με φοβερό μπλοκ έμειναν «ζωντανοί» (vids)

ΠΑΟΚ βόλεϊ

Με εντυπωσιακό μπλοκ (3-15) ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 του Παναθηναϊκού στο Μετς, να μειώσει σε 2-1 και να μείνει «ζωντανός» στην διεκδίκηση της πρόκρισης στον τελικό. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη στο Παλατάκι.

Έχοντας χάσει τα δύο πρώτα παιχνίδια στην σειρά των ημιτελικών, ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στην Αθήνα και το Μετς παίζοντας κόντρα στον Παναθηναϊκό με την πλάτη στον τοίχο, καθώς αν έχανε θα έμενε εκτός τελικού. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν εξαιρετική αντίδραση έχοντας εντυπωσιακό μπλοκ και επικρατώντας με 3-1 (16-25, 21-25, 25-20, 18-25) μείωσαν σε 2-1 νίκες και έμειναν «ζωντανοί». Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους είχαν την ευκαιρία μέσα στο γήπεδό τους να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση, αλλά κρατάνε το πλεονέκτημα έδρας.

Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Πέμπτη στο Παλατάκι. Αν κερδίσει ο ΠΑΟΚ κάνει το 2-2 και στέλνει τη σειρά σε 5ο ματς που θα γίνει την επόμενη Δευτέρα στο Μετς, ενώ αν κερδίσει ο Παναθηναϊκός παίρνει την πρόκριση για τον τελικό. Αξίζει να σημειωθεί πως η ήττα από τον ΠΑΟΚ ήταν η πρώτη μέσα στο Μετς για τον Παναθηναϊκό, μιλώντας πάντα για τις εντός συνόρων αναμετρήσεις, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε χάσει με 3-2 από την Μόντσα. Επίσης ο «δικέφαλος του βορρά» έσπασε το σερί που είχε από τους «πράσινους» φέτος και ήταν 4-0.

Άνετο το 0-1 για τους «ασπρόμαυρους»

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ανήκε σε μεγάλο βαθμό στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 1-3 και 3-6 και κάνοντας το 6-10, είδε τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 2 (9-11). Οι 2 πόντοι έμειναν μέχρι και το 14-16, σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα 3-0 έκαναν το 14-19 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το 0-1 έγινε με χαρακτηριστική άνεση (16-25), δείχνοντας με το καλημέρα οι Θεσσαλονικείς πως κατέβηκαν στην Αθήνα με σκοπό να συνεχίσουν την μάχη της πρόκρισης στον τελικό.

Ντέρμπι στο δεύτερο και 0-2 για ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο μπορεί οι «ασπρόμαυροι» να είχαν το προβάδισμα, αλλά ήταν ντέρμπι καθώς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δε άφηνε τους φιλοξενούμενους να πάρουν την διαφορά. Έτσι σχεδόν πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 14-15, σημείο στο οποίο ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 3 πόντων (14-17), το οποίο στην συνέχεια έκανε 4 (15-19). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν αυτή την διαφορά των 4 πόντων και με μπλοκ του Λινάρδου έκαναν το 21-25 και το 0-2.

Αντίδραση Παναθηναϊκού και 1-2

Στο 3ο σετ οι «πράσινοι» τα έπαιξαν όλα για όλα καθώς αν το έχαναν θα έχαναν και το ματς και πήραν από νωρίς ένα προβάδισμα που έφτασε και τους 5 πόντους (15-10), το οποίο όχι μόνο κράτησε, αλλά το μεγάλωσε φτάνοντας να προηγείται με 20-13. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια και το -7 το έκαναν -4 όταν και μείωσαν σε 24-20, αλλά ο Πρωτοψάλτης με επίθεση έκανε το 25-20 μειώνοντας σε 2-1 και βάζοντας και πάλι στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό.

Μόνο ο ΠΑΟΚ στο 4ο σετ και 1-3

Στο 4ο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, στο γήπεδο του Μετς υπήρχε μόνο ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι παρότι είχαν την ψυχολογία υπέρ τους μετά την μείωση, δεν μπήκαν καν στο παιχνίδι με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να κάνουν άμεσα το 4-9 έχοντας και πάλι ως μεγάλο όπλο το μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε, μείωσε σε 14-16, αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που μπήκε στο σετ. Οι ασπρόμαυροι» πήραν και πάλι τα ηνία και προηγήθηκαν με 16-22 για να πάρουν το σετ με 18-25 και μαζί και το παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 στις νίκες.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαθανασίου, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.