Ολυμπιακός – Μίλωνας 3-1: Απάντησαν με ίδιο νόμισμα (σερβίς) και πήραν το προβάδισμα οι Πειραιώτες (vids)

Φώτης Καρακούσης
osfpvolley

Προβάδισμα στις νίκες με 2-1 πήρε ο Ολυμπιακός στην μάχη των ημιτελικών με τον Μίλωνα. Οι Πειραιώτες στο Ρέντη απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στους αντιπάλους τους, το δυνατό σερβίς και επικρατώντας με 3-1 θέλουν ακόμα μία νίκη για να περάσουν στον τελικό.

Μια νίκη από την πρόκριση στον τελικό βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες έχοντας ως μεγάλο όπλο το σερβίς, κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17) του Μίλωνα και να κάνουν το 2-1 στην σειρά που θυμίζουμε πως κρίνεται στις 3 νίκες. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης από την άλλη δεν έφερε αντίσταση στα δύο πρώτα σετ, πάλεψε και με το παραπάνω το τρίτο το οποίο και πήρε και μπορεί να έχασε αλλά έδειξε και πάλι πως είναι σε θέση να κάνει την ζημιά στον Ολυμπιακό.

Ξέσπασμα και άνετο 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και πήρε νωρίς μια διαφορά 5 και 6 πόντων έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο που έπαιρνε πόντους τόσο από επίθεση όσο και από σερβίς (συνολικά είχε 8 πόντους στο σετ αυτό). Στο 12-7 ωστόσο οι «πράσινοι» της Νέας Σμύρνης αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (12-11), αλλά και πάλι ο Γερμανοκουβανός με δύο άσους και μία επίθεση, συνέβαλε στο να γίνει το 16-11 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Οι Πειραιώτες κράτησαν άνετα αυτή την διαφορά παίρνοντας έτσι και το σετ με 25-18 για να κάνουν το 1-0.

Χωρίς πρόβλημα και το δεύτερο

Ακόμα πιο εύκολα παρότι το σκορ ήταν 25-19 και όχι 25-18, κατακτήθηκε και το δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι» μπήκαν από νωρίς δυνατά και προηγήθηκαν με 3-1 και 5-2 και 9-7 και συνέχισαν πιο δυνατά φτάνοντας και στο 16-10, σημείο που θα λέγαμε πως ήταν καθοριστικό για την συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι με ένα 2-0 προσπάθησαν να μειώσουν αλλά σε κανένα σημείο δεν τα κατάφεραν, καθώς το σερβί; των γηπεδούχων ήταν τέτοιο που δεν τους άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης με το 25-19 να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι.

Δεν τα παράτησε ο Μίλωνας και μείωσε σε 2-1

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο καθώς αν το έχανε θα έχανε και το ματς μπήκε πιο δυνατά και πιέζοντας στα όρια του λάθους στο σερβίς κατάφερε από νωρίς να είναι μπροστά με 3-5 και 7-9. Στο σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί με 11-10 δείχνοντας έτοιμος για το 3-0, αλλά και πάλι ο Μίλωνας δεν κατέθεσε τα όπλα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 πόντων 14-17. Ένα προβάδισμα στο οποίο οι γηπεδούχοι δεν είχαν απάντηση με τον Μίλωνα να καταφέρνει να μειώνει σε 2-1 κατακτώντας το σετ με 20-25.

Κανένα περιθώριο αντίδρασης και 3-1

Στο 4ο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ, οι παίκτες του Μίλωνα έχοντας την ψυχολογία υπέρ τους από το 2-1, μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-2 και 1-3. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4 και από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά μέχρι και το 12-9. στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι και πάλι πιέζοντας από την τελική γραμμή πήραν την διαφορά που έφτασε τους 5 (15-10) και όλα τελείωσαν. Οι «πράσινοι» της Νέας Σμύρνης δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν και με 25-17 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ, έκανε το 3-1 και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες της σειράς, θέλοντας ακόμα μία για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων ενώ του Μίλωνα από 3 άσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 10 (9/21 επ., 1 άσος), Γκουσταβάο 11 (5/7 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 άσοι), Τζούριτς 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (8/28 επ., 5 άσοι, 32% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 39% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνη 4 (3/9 επ., 1 άσος), Δαλακούρας

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 9 (9/16 επ., 41% υπ. – 32% άριστες), Πολουγιάν 12 (10/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ., 27% υπ. – 20% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ – ΘΕΣΕΙΣ 1-4

1ος Ημιτελικός: Δευτέρα 11/3

Ολυμπιακός – Μίλων 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1 (23-25, 25-19, 31-29, 25-23)

2ος Ημιτελικός: Πέμπτη 14/3

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25)

Μίλων – Ολυμπιακός 3-0 (25-23, 25-21, 25-21)