Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0: Έκαναν το πρώτο βήμα οι «πράσινες» ενόψει τελικών

Φώτης Καρακούσης
panathinaikos_vs_aek_volley_league_women

Το πρώτο βήμα ενόψει πρόκρισης στους τελικούς της Volley League γυναικών έκανε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 3-0 σετ της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του ζευγαριού. Οι «πράσινες» θέλουν μία ακόμη νίκη.

Πειστική νίκη κόντρα στην ΑΕΚ πήρε ο Παναθηναϊκός χωρίς να χάσει σετ και πήρε άνετη νίκη με 3-0 (25-22, 25-20, 26-24), κάνοντας το 1-0 στους ημιτελικούς της Volley League γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, κάνοντας το 0-4. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με το μπλοκ του και κατάφεραν ν' ανατρέψουν το σκορ (8-7). Οι γηπεδούχες δεν έχασαν το προβάδισμα και με πόντους από τις Σαμαντάν και Καρκάσες πήραν διαφορά ασφαλείας (22-13). Η Ένωση μείωσε στους δύο πόντους (24-22) χωρίς όμως να ανατρέψει το σκορ, με τη λάθος επίθεση της Τσάριτς να δίνει το σετ στον Παναθηναϊκό (25-22).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά και στο δεύτερο σετ, αλλά όπως στο πρώτο είδε τον Παναθηναϊκό να ανατρέπει το σκορ από το 4-10. Οι γηπεδούχες πήραν... αέρα έξι πόντων (19-13), με τις φιλοξενούμενες να ροκανίζουν τη διαφορά (23-19). Με 2-1 σερί, ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-20 διπλασιάζοντας τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και βρέθηκε στο +4 (9-5). Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έως την τελική ευθεία του σετ διαχειριζόταν το προβάδισμα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει (20-20). Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο - πόντο με το σετ να οδηγείται στην παράταση. Με το σκορ στο 24-24, οι «πράσινες» έκαναν το 2-0 σετ και έκλεισαν το σετ πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρκάσες 17 (15/32 επ., 2 άσσοι, 32% υπ.-23% άριστες), Άτκινσον 11 (10/30 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (10/25 επ., 67% υπ.-67% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 62% υπ.-32% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (15/31 επ., 42% υπ.-16% άριστες), Καλαντάντζε 2 (1/5 επ.), Τσάριτς 12 (9/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μπλάνκο 10 (10/15 επ.), Σολέ (0/2 επ., 43% υπ.-29% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 77% υπ.-43% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τσίρκοβιτς 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ.-36% άριστες).

@Photo credits: INTIME, ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ