Volley League Γυναικών: Πήρε τη νίκη στο ντέρμπι Δικεφάλων και τερμάτισε στην 3η θέση η ΑΕΚ

aek_vs_paok_volley_league_ginaikon

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι Δικεφάλων της τελευταίας αγωνιστικής στην Volley League γυναικών και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΑΟ Θήρας ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Νίκες για Παναθηναϊκό, Άρη.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-14) του ΠΑΟΚ, ανεβαίνοντας ξανά στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, όπου και τερμάτισε. Στο ν' ανέβει ξανά στην τρίτη θέση η ΑΕΚ, βοήθησε το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός επικράτησε με άνεση του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ (25-18, 25-18, 25-13), ρίχνοντας ξανά τις νησιώτες στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά το ντέρμπι Δικεφάλων ήταν αρκετά ανταγωνιστικό στα πρώτα δύο σετ, με την ΑΕΚ να επικρατεί στις λεπτομέρειες με 25-21 και 25-22 αντίστοιχα. Το τρίτο σετ ήταν πιο... ξεκούραστο για την Ένωση, η οποία χωρίς ν' αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα έκανε το 3-0 σετ με σκορ 25-14.

Άνετη επικράτηση για Ολυμπιακό, έχασε ένα σετ στη νίκη του ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός προσέθεσε ακόμη μία νίκη και έκλεισε την κανονική περίοδο με το εύκολο 3-0 σετ (25-18, 25-18, 25-13) επί του ΑΟ Θήρας, στερώντας στην ομάδα της Σαντορίνης την τρίτη θέση στη βαθμολογία. Ο Παναθηναϊκός, επίσης, τελείωσε με νίκη (3-1 σετ) τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, χάνοντας ένα σετ επί του Ηλυσιακού.

Άνετο πέρασμα από τα Πεύκα πραγματοποίησε η Θέτις, επικρατώντας με 3-0 σετ. Χωρίς προβλήματα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα ο Άρης με 3-0 επί του Απολλώνιου. Νίκη επί της Λαμίας πήρε το Μαρκόπουλο με 3-0 σετ.