Μεγάλο ντέρμπι και νίκη του ΑΟ Θήρας επί της ΑΕΚ και 3η θέση για της νησιώτισσες

ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ και ανέβηκε στην 3η θέση. Τρίποντα για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι που σίγουρα ήταν μεγαλύτερο ντέρμπι από όσο φάνηκε στο 3-0, ο ΑΟ Θήρας επικράτησε της ΑΕΚ (32-30, 25-23, 25-18) και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας στην 4η θέση την Ένωση. Η ομάδα της Σαντορίνης την τελευταία αγωνιστική θα παίξει εκτός με τον Ολυμπιακό και η Αθηναίες εντός με τον ΠΑΟΚ, με την 3η θέση να κρίνεται ως το τέλος.

Στα του αγώνα όπως φαίνεται και από τις διαφορές στα σετ, τα δύο πρώτα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τις γηπεδούχες να τα κατακτούν. Με την ψυχολογία υπέρ τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κατακτήσουν με άνεση και το τρίτο παίρνοντας έτσι το σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Δρόσος, Βέντρας, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 32-30

2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (32-30, 25-23, 25-18) σε 89'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 32% άριστες), Μερκάδο 17 (12/33 επ., 5 μπλοκ, Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ)

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 9 (9/30 επ., 27% υπ. - 12% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/6 επ.), Τσάριτς 15 (11/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/10 επ., 31% υπ. - 23% άριστες), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. - 18% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Άνετα ο Ολυμπιακός, δυσκολεύτηκε για 2 σετ ο Παναθηναϊκός

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από την Βούλα επικρατώντας της Θέτιδας με 3-0. Χωρίς να χάσει σετ (3-0) επικράτησε και ο Παναθηναϊκός των Πεύκων στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Νέσιτς στον πάγκο της ομάδας, αλλά τα δύο τελευταία σετ οι «πράσινες» τα κέρδισαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Άνετο 3-0 του Άρη στην Λαμία, σημαντικό πέρασμα του Ηλυσιακού από το Κερατσίνι επικρατώντας με 3-1 του Απολλώνιου, ενώ ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Παλατάκι με 3-2 το Μαρκόπουλο.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Απολλώνιος - Ηλυσιακός 1-3 (22-25, 21-25, 27-25, 18-25)

Λαμία - Άρης 0-3 (20-25, 16-25, 18-25)

ΠΑΟΚ - Μαρκόπουλο 3-2 (24-26, 21-25, 25-9, 25-17, 15-13)

Θέτιδα - Ολυμπιακός 0-3 (17-25, 16-25, 16-25)

Θήρα - ΑΕΚ 3-0 (32-30, 25-23, 25-18)

Παναθηναϊκός - Πεύκα 3-0 (25-19, 26-24, 25-23)