Ανατροπή και μεγάλη νίκη για ΗΠΑ

Φώτης Καρακούσης

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η πρώτη ημέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, με τις ΗΠΑ να επικρατούν της Σερβίας με 3-2 παρότι βρέθηκαν πίσω με 2-1.

Μεγάλο ματς και μεγάλη νίκη για τις ΗΠΑ στο τελευταίο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται σε Ιταλία και Βουλγαρία. Οι Αμερικανοί στο ματς με την Σερβία βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη.

Ο αγώνας όπως αναφέραμε ήταν ντέρμπι, παρότι η αλήθεια είναι πως όποια ομάδα κέρδιζε σετ, το έκανε με χαρακτηριστική άνεση. Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν και μάλιστα με περίπατο, για να επιστρέψουν το ίδιο εύκολα οι τυπικά γηπεδούχοι και να κάνουν το 1-1.

Ίδια εικόνα και στα υπόλοιπ δύο σετ, με τη νίκη να κρίνεται στο πέμπτο, Εκεί οι ΗΠΑ έδειξαν την εμπειρία τους φτάνοντας στη σημαντική νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους Αμερικάνους ήταν οι Άντερσον και Ράσελ που κέρδισαν από 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σάντερ με 16 και Χολτ με 10. Για τους Σέρβους ο Κοβάσεβιτς είχε 19, ο Ατανασίεβιτς 14 και ο Ίβοβιτς 12.

Τα σετ: 15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 19, Ράσελ 19, Σάντερ 16, Χολτ 10, Άβεριλ 4, Κρίστενσον 3, Σότζι Ε. –λ / Σότζι Κ.

Σερβία (Γκρίμπιτς): Κοβάσεβτς 19, Ατανασίεβιτς 14, Ίβοβιτς 12, Λίσινατς 9, Ποντράσιανιν 6, Γιόβοβιτς 1, Ρόσιτς –λ / Κρισμάνοβιτς 1, Λιούμπουριτς 1, Κάτιτς, Κόστιτς.