Τρεντίνο - Ολυμπιακός 3-1 σετ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε αρκετά, όμως η Τρεντίνο επικράτησε με 3-1 σετ στη ρεβάνς των δύο ομάδων και έτσι πήρε την πρόκριση για τον τελικό του CEV Cup στο βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας με την Παγκόσμια πρωταθλήτρια Τρεντίνο στην Ιταλία για τον δεύτερο ημιτελικό του CEV Cup, είχε εξαρχής δύσκολο έργο. Ο Ολυμπιακός που έφτασε στο να διεκδικεί για δεύτερη διαχρονική σεζόν την πρόκρισή του σε ευρωπαϊκό τελικό, είχε ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Συλλόγων, μετά την ήττα με 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό στον Ρέντη. Εν τέλει οι παίκτες του Μουνιόθ παρά την μεγάλη τους προσπάθεια έχασαν με 3-1 και έτσι δεν θα είναι στον τελικό του θεσμού.

Το 1ο σετ έληξε 25-19 για την Τρεντίνο. Το 2ο σετ με το ίδιο σκορ υπέρ των Ιταλών. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 με 17-25 στο 3ο σετ ενώ το 4ο σετ έληξε 25-17 υπέρ της Τρεντίνο.

Σε ένα σημείο όπου φαινόταν πια ότι κρίθηκε η πρόκριση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 με τον Μπέμε και με 7-4 μετά από παράβαση των Ιταλών οι οποίοι πλησίασαν στον πόντο (6-7). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα και επανήλθαν στο +3 φτάνοντας στο 9-6 με άσσο του Τερβαπόρτι. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +4 με τον Αλεξίεφ να διαμορφώνει το 14-10 και διεύρυνε στο 4-0 το σερί του αυξάνοντας τη διαφορά για 15-10 με άσσο του Σμιτ. Ύστερα από ωραίο μπλοκ των Μπέμε-Ράουβερντινκ προήλθε το 17-11 και με φοβερό καρφί του Σμιτ ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +7 για το 18-11. Το προβάδισμα αυτό το διατήρησε ο Μπέμε για το 12-19 με πρώτο χρόνο και το αύξησε στο +8 ο Σμιτ με φοβερό άσσο (12-20). Ακολούθησε το 14-22 μετά από επίθεση άουτ των Ιταλών, με τον πειραϊκό σύλλογο να φτάνει για πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 24-16, με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Με μπλοκ του Βούλγαρου ακραίου διαμορφώθηκε το 25-17, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό ταξίδι
Η εικόνα του 4ου σετ, ήταν διαφορετική με την Τρεντίνο να ανακτά τον έλεγχο και το προβάδισμα, φτάνοντας στο 8-5 και στο 16-11 με πρώτο χρόνο του Νέλι. Στην εξέλιξη του σετ οι Ιταλοί διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά την οποία αύξησαν στο 20-12 μετά από πάιπ του Καντελάρο. Μετά από πόντο του Ζουπάνη και επίθεση άουτ του Καβούτο διαμορφώθηκε το 20-14 με την Τρεντίνο να φτάνει στη συνέχεια στο 25-17 και την τελική επικράτηση με 3-1, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή στον τελικό του CEV Cup. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε έτσι το φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι και στρέφει την προσοχή του στους εγχώριους τίτλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου Ελλάδας.
Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 1 (1/8), Μπέμε 7 (5/7, 2 ασ), Σμιτ 11 (7/12, 1 μπ, 3 ασ), Τερβαπόρτι 2 (1μπ. 1 ασ), Αλεξίεφ 16 (14/19, 2μπ, 39%υπ- 22%αρ), Ράουβερντινκ 8(7/12 , 1μπ, 45% υπ.- 27% αρ), Στεφάνου -λ (50%υπ- 22%αρ)/ Κουμεντάκης 7 ( 7/9, 22% υπ-22% αρ), Χριστοφιδέλης 1 (1/2, 54% %- 8 % αρ), Δαρίδης-λ (33% υπ, 17% αρ) Ζουπάνι 5 (5/15 ), Στιβαχτής & Ανδρεάδης (0/2).
Τρεντίνο (Αντζελο Λορεντζέτι): Ρουσέλ 13 ( 11/14, 1 μπ, 1 ας, 29% υπ., 14 αρ.), Βετόρι 9 (7/10, 2 άσ), Τζιανέλι 5 (1/1, 4 ασ), Καντελάρο 10(8/9 , 2 άσ), Κοβάσεβιτς 3 ( 2/10, 1μπ, 67%υπ., 20%αρ.), Λίσινατς Γκοντάριν 6 (6/10) Γκρεμπενίκοφ (λ, 78%υπ., 78% αρ.), Ντε Αγκέλις-λ (73% υπ, 55%αρ) / Βαν Γκαρντέρεν 6(6/9), Νέλι 13(12/18, 1 ας) & Καβούτο 5(5/14, 86% υπ, 43% αρ).