ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3

Φώτης Καρακούσης

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα, επικράτησε στην... καυτή Πυλαία του ΠΑΟΚ με 3-2 και έμεινε ζωντανός στην «μάχη» για τον τελικό. Την Τετάρτη και πάλι στο Παλατάκι το 4ο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Έχοντας χάσει τα δύο προηγούμενα παιχνίδια μέσα στο σπίτι του, ο Ολυμπιακός πήγε στην Θεσσαλονίκη για να παίξει απέναντι στον ΠΑΟΚ ένα ματς ζωής ή θανάτου. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα αποδείχθηκαν τελικά εξαιρετικά σκληροί για να... πεθάνουν και παρότι έχαναν με 2-1 γύρισαν τον αγώνα, επικράτησαν με 3-2 (25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15) και έστειλαν την σειρά σε τέταρτο σετ.

Οι δύο ομάδες πλέον θα βρεθούν αντιμέτωπες την Τετάρτη και πάλι στο Παλατάκι, όπου αν νικήσει ο «δικέφαλος» θα κάνει το 3-1 και θα πάρει την πρόκριση στον τελικό, ενώ αν νικήσουν οι Πειραιώτες θα κάνουν το 2-2 και θα έχουν την ευκαιρία την Δευτέρα στο σπίτι τους να πάρουν αυτοί την πρόκριση.

Η κατάμεστη Πυλαία και ο... πυροσβέστης Παντακίδης

Πριν ασχοληθούμε με τα του αγώνα, αξίζει μια αναφορά στον κόσμο που γέμισε το κλειστό της Πυλαίας δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα, θυμίζοντας κάτι από τον περσινό τελικό όπου ο «δικέφαλος» κατέκτησε το πρώτο του πρωτάθλημα. Δυστυχώς πάντως υπήρξαν και κάποιοι ανεγκέφαλοι (ευτυχώς λίγοι) που πήγαν να χαλάσουν την γιορτή όταν οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την μεγάλη τους νίκη, όμως η άμεση επέμβαση του Γιάννη Παντακίδη έφερε την ηρεμία και όλα τελείωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Η σοβαρότητα κέρδισε τα λάθη

Στα του αγώνα η αλήθεια είναι πως από την στιγμή που ο Ολυμπιακός έπρεπε να κερδίσει για να μείνει... ζωντανός, θα έπρεπε να είχε αυτός το άγχος. Ωστόσο το είχαν οι γηπεδούχοι και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο τάραφλεξ. Με πολλά λάθη και κακούς τους Σεπέδα και Χιμένες, οι «ασπρόμαυροι» ναι μεν πήγαν το ματς στα πέντε σετ, αλλά στα δύο τελευταία έδειξαν πως δεν μπορούσαν να κοντράρουν σήμερα τον αντίπαλό τους.

Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σοβαρά, κατάφεραν να κάνουν όσο λιγότερα λάθη μπορούσαν και παρότι είχαν σε κακή βραδιά τον Έγκλεσκαλνς (με δεδομένη την παρουσία του ως τώρα), βρήκαν τις λύσεις από Τσουκ (κυρίως) και Κοκκινάκη και πήραν μια σημαντική νίκη.

Και είναι σημαντική όχι απλά γιατί έγινε το 2-1 και μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση, αλλά γιατί μετά από δύο συνεχόμενες και μάλιστα εντός έδρας ήττες, αντέδρασαν και έστειλαν εκ νέου το άγχος στον αντίπαλό τους.

Τρία ντέρμπι και δύο περιπάτους...

Όσον αφορά την εξέλιξη του ντέρμπι, αυτό ήταν ντέρμπι για τα τρία πρώτα σετ. Αρχικά οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφεραν να κάνουν το 1-0 έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους και με πρωταγωνιστές τους Σμαραγδή και Λι. Στο δεύτερο είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως και το 24-24, όπου ένα πλασέ του Τσουκ και μια άουτ επίθεση του Χιμένες έκαναν το 1-1.

Ντέρμπι είχαμε και στο επόμενο σετ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια διαφορά τριών και τεσσάρων πόντων και στο 17-20 να δείχνουν έτοιμοι για το 1-2. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφάρισαν και στο 23-23, ένα πλασέ του Κουρνέτα και ένα λάθος σε πλασέ του Κοκκινάκη έδωσαν το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Με την Πυλαία να... φλέγεται μετά και την ανατροπή του τρίτου σετ, οι περισσότεροι θα περίμεναν να δουν τους «ασπρόμαυρους» να μπαίνουν δυνατά και να φτάνουν στη νίκη, όμως στο τάραφλεξ υπήρχε μόνο μία ομάδα για τα επόμενα δύο σετ και αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες ήταν αλάνθαστοι στο διάστημα αυτό με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν αρχικά το ματς και στην συνέχεια να το κατακτήσουν με χαρακτηριστική ευκολία παίρνοντας μια σημαντική για την συνέχεια νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσουκ που έφτασε τους 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σπίνου με 15 και 5 μπλοκ και ο Έγκλεσκαλνς με 11. Για τους ηττημένους ο Σεπέδα είχε 16 αλλά με άσχημα στατιστικά και οι Σμαραγδής 13, Χιμένες 12 και Λι 11.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης

*Οι πόνοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 0 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15) σε 128'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (7/29 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ - 13% άριστες), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 16 (15/47 επ, 1 μπλοκ), Λι 11 (8/16 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/15 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ - 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 21% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σαμπανάϊ 1 (άσσος), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ - 22% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (2/7 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ), Έγκλεσκαλνς 11 (11/37 επ), Τσουκ 20 (19/38 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ - 8% άριστες), Όγκουρτσακ 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 22% υπ - 11% άριστες), Σπίνου 15 (10/13 επ, 5 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 29% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 10 (10/23 επ, 55% υπ - 45% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Σφενδυλάκης.