Φοβερή ανατροπή και τεράστια νίκη του Αίαντα κόντρα στην ΑΕΚ

Τεράστια ανατροπή που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στη μάχη της παραμονής πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου καθώς αν και έχανε με 0-2 κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.

Στο πρώτο σετ έγινε φοβερή μάχη με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, αλλά στην τελική ευθεία ο Αίαντας είχε το προβάδισμα ανατρέποντας το 18-20 και προηγούμενος με 22-21 και φτάνοντας σε σετ μπολ στο 24-23. Η ομάδα του Ευόσμου όμως δεν τελείωσε το σετ, δέχθηκε σερί 3-0 από την ΑΕΚ που επικράτησε με 24-26 και στο β’ σετ με το καλημέρα προηγήθηκε με 1-8!

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πολύ αργά στο σετ, χωρίς ποτέ να απειλήσει την ΑΕΚ που έφτασε εύκολα στο 0-2 και προηγήθηκε με 8-11 στις αρχές του σετ, όμως εκεί ο Αίας επέστρεψε στο ματς. Με σερί 8-1 προηγήθηκε με 16-12 με την Ένωση να μην αντιδρά και να έρχεται έτσι η μείωση του σκορ.

Η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 4-0 στις αρχές του δ’ σετ με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει γρήγορα σε 5-5, αλλά το 11-11 έγινε 16-12 για τη γηπεδούχο ομάδα που έφτασε στο 2-2.

Στο τάι μπρέικ το θρίλερ συνεχίστηκε αφού το 5-5 έγινε 6-9 για την ΑΕΚ, ωστόσο ο Αίας προσπέρασε με 12-10 και 13-11 καταφέρνοντας τελικά να πάρει και τη νίκη με 15-12.

Η γνώμη του πάγκου
Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Είναι μια μεγάλη νίκη την οποία μπορώ να χαρακτηρίσω ως ανατροπή παραμονής και πλέον πιστεύω ότι με φυσιολογικά αποτελέσματα δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Παίξαμε τα τρία καλύτερα μας φετινά σετ, κόντρα στην καλύτερη ΑΕΚ που έχω δει εγώ…»

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Ξεκινήσαμε καλά και προηγηθήκαμε με 2-0, αλλά χαλαρώσαμε αδικαιολόγητα όμως έχω κι εγώ μερίδιο ευθύνες γιατί έκανες αλλαγές και βρήκε την ευκαιρία ο Αίας και γύρισε το παιχνίδι».

Τα σετ: 24-26, 18-25, 25-19, 25-21, 15-12
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Ναϊντένοβα 12 (8/25 επ., 4 μπλοκ, 64% υπ. - 21% άριστες), Φαμπιάν 25 (21/48 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Ανδρονικίδου 19 (15/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Στεφανίδου 12 (9/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (54% υπ. - 43% άριστες) / Χρηστινίδου, Καλαγασίδη, Γλυκίδου.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 2 (2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (12/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 14 (10/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 50% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (8/21 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κοσμά 6 (6/14 επ., 52% υπ. – 48% άριστες), Κατσαντώνη 14 (9/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (49% υπ. – 26% άριστες) / Σπανού 10 (8/13 επ., 2 άσοι, 59% υπ. - 47% άριστες), Κουνάδη, Τοντάι.