Κέρδισε Λαμία και ανέβηκε τρίτη η Κηφισιά

Φώτης Καρακούσης

Την τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς πέτυχε η Κηφισιά με την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη να επικρατεί της Λαμίας με 3-0 και να ανεβαίνει στην 3η θέση της Volley League.

Τις καλές εμφανίσεις της συνέχισε η Κηφισιά, η οποία επικράτησε στο Ζηρίνειο της Λαμίας με 3-0 (25-20, 25-16, 35-33), έκανε το τέσσερα στα πέντε και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τον ΠΑΟΚ και έναν πόντο πίσω από Ολυμπιακό και Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Από την άλλη οι Λαμιώτες δεν κατάφεραν να γευτούν την χαρά της νίκης σε πέμπτο συνεχόμενο ματς και βρίσκονται στην τελευταία θέση, σε ένα πολύ κακό ξεκίνημα.

Ο αγώνας στα δύο πρώτα σετ έδειχνε σχετικά εύκολος για τους γηπεδούχους που μπήκαν πιο δυνατά και έδειξαν από την αρχή πως είναι καλύτεροι, ωστόσο στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πίεσαν και με το παραπάνω, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν, χάνοντάς το στις λεπτομέρειες και μαζί και το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο για ακόμα μία φορά ασταμάτητος Γιοβάνοβιτς που έφτασε τους 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ρουμελιωτάκης με 11. Για τους ηττημένους ο Παπαδόπουλος είχε 21 και ο Καββαδάς 11, χωρίς όμως οι πόντοι αυτοί να βοηθήσουν την ομάδα του να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 35-33)

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 26 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4π. (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 8 (7/9, 1 μπλοκ), Φερέρα 7 (5/14, 2 μπλοκ, 60% υπ., 55% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (10/17, 1 άσσος, 46% υπ., 29% άριστες), Γιοβάνοβιτς 24 (20/37, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ. - 71% υπ., 50% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κοντός, Άουστιν, Σπύρου (λ).

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 5π. (2/5 επ., 3 μπλοκ), Μακίμπιν 8 (6/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ., 50% άριστες), Χήρας 1 (1/4 επ.), Μακίμπιν, Παπαδόπουλος 21 (18/28 επ., 3 μπλοκ), Καββαδάς 11 (8/23, 2 μπλοκ , 1 άσσος, 53% υπ., 26% άριστες) / Πέτερσον Μακάνα Τσιπ (λ. - 53% υπ., άριστες 38% υπ.), Καρβούνης, Μαδούρας 1 (1/2), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας.

Δηλώσεις προπονητών

Ο προπονητής του Α.Ο.Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε και πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο που τα έπαιζε όλα για όλα. Η Λαμία ρίσκαρε και όπως έδειξε στο 3ο σετ έχει πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ επιτυχία το 3-0 αλλά αδικεί την εικόνα των δύο ομάδων και ειδικά την ποιότητα του αγώνα. Η Λαμία έκανε μεγάλη προσπάθεια στο 3ο σετ. Η καλή ψυχολογία που είχαμε μετά την κατάκτηση των δύο σετ και η αποτελεσματικότητα μας σε φάσεις που “καίνε” έκανε τη διαφορά και δε μπήκαμε σε περιπέτειες. Το 3ο σετ αποζημίωσε τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο και τον ευχαριστούμε γι αυτό. Προετοιμαζόμαστε πλέον για τον δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό».

Ο προπονητής του ΓΣ Λαμία Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Όταν μπαίνεις να παίξεις το μυαλό είναι 100% μέσα. Έχουμε άλλα προβλήματα όσον αφορά την πάσα μας, τα οποία είναι πιο σοβαρά. Από αύριο το μυαλό μας πρέπει να είναι στην εύρεση νέου πασαδόρου. Σίγουρα κατά διαστήματα παίξαμε καλύτερα από τα δύο τελευταία παιχνίδια, αλλά δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Η ευκαιρία να κάνουμε κάτι ήρθε στο τρίτο σετ, αλλά τα λάθη μας στα σημεία, το έδωσαν στην Κηφισιά. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Κηφισιάς. Οι παίκτες ξέρουν τι να κάνουν στο γήπεδο κι εμείς έχουμε γολγοθά μπροστά μας. Μπήκε ο Μαδούρας να αντιμετωπίσει τον Παπαγγελόπουλο, γιατί ξέρουμε ότι είναι πολύ επικίνδυνος, και ζηλεύω τον κύριο Αρσενιάδη που έχει έναν τέτοιο παίκτη. Δυστυχώς δεν είχαμε τον Γκιμαράες, αλλά πιστεύω στο επόμενο παιχνίδι θα μπορεί να παίξει».