Ευρωπαϊκό Κορασίδων: Ήττα με 3-0 από την Πολωνία για την Εθνική ομάδα

Στον 4ο κατά σειρά αγώνα της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ κορασίδων που διεξάγεται στο Άρνεμ της Ολλανδίας η εθνική μας ομάδα για μια ακόμα φορά γνώρισε την ήττα, χάνοντας αυτή τη φορά από την Πολωνία με 3-0 σετ.

Μοναδικές Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Η Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι Πολωνία πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα και το έφτασε μέχρι το 9-3. Σ εκείνο το σημείο η εθνική μας, μετά και από δύο τάιμ άουτ που πήρε ο Τάκης Φλώρος, αντέδρασε προσωρινά και κατάφερε να μειώσει σε 9-6. Ωστόσο οι Πολωνέζες από πολλά λάθη της δικής μα ομάδας ξέφυγαν ξανά με μεγάλη διαφορά και επικράτησαν στο 1ο σετ με 25 -13.

Η εθνική ομάδα μπήκε δυνατότερα πιο προσεκτική με καλύτερη άμυνα και λιγότερα λάθη στο 2ο σετ που πήγαινε πόντο – πόντοι μέχρι το 8-8. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Πολωνέζες ξέφυγαν και πάλι και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα πήραν και το δεύτερο σετ με 25-16. Στο δεύτερο σετ είχαμε και τον τραυματισμό της αρχηγού της ελληνικής ομάδας Ευφροσύνης Αλεξάκου η οποία αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δεξιό ώμο κάθισε στον πάγκο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

Αισθητά βελτιωμένη η εθνική σε όλους τους τομείς στο 3ο σετ που ήταν και το καλύτερο της. Το παιχνίδι πήγαινε με τις δύο ομάδες να προηγούνται εναλλάξ με διαφορά ενός πόντου μέχρι το 17-17. Στο σημείο εκείνο η δέχθηκε μας 5 συνεχόμενους πόντους το σκόρ έγινε 22-17, απάντησε όμως με 4 συνεχόμενους και μείωσε σε 22-21. Παρά την πολύ μεγάλη προσπάθεια δεν τα κατάφερε και έχασε και το τρίτο σετ με 25-21 και το παιχνίδι με 3-0.

Απομένει πλέον η αυριανή αναμέτρηση με αντίπαλο τη Σερβία τις 4 το απόγευμα για να ολοκληρώσουν τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου και τυπικά την παρουσία τους σ αυτό το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα αφού δεν υπάρχει καμια ελπίδα για κάτι καλύτερο. Νωρίτερα αύριο το πρωί, στις 9 θα πραγματοποιηθεί και η τελευταία προπόνηση της εθνικής στο προπονητήριο του αθλητικού κέντρου «Papendal» εκεί όπου διαμένει η ελληνική αποστολή.

Σε δήλωση της για το παιχνίδι η αθλήτρια της εθνικής Ανδρομάχη Τσιόγκα τόνισε: «Αργήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι και παρόλο που ο αντίπαλος έκανε λάθη εμείς κάναμε περισσότερα κι έτσι το χάσαμε γιατί σαν ομάδες ήμασταν ισάξιες. Παρά την ήττα το θετικό είναι ότι ευχαριστηθήκαμε το παιχνίδι. Με τη Σερβία δεν θα έχουμε άγχος και θα κοιτάξουμε να ευχαριστηθούμε αυτό το τελευταίο παιχνίδι. Αυτό που μα μένει από τη συμμετοχή μας στο φετινό Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα είναι οι εμπειρίες που αποκτήσαμε αντιμετωπίζοντας ομάδες που είναι σε καλύτερο επίπεδο».

Τα σετ: 25-13, 25-16, 25-21
Πολωνία (Βάγκνερ) Μακαρόφσκα 6 (1/1 επ., 5 άσοι), Στίσιακ 11 (9/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 59% υπ. – 18% άριστες), Σιζουρόφσκα 15 (12/25 επ., 3 άσοι), Γκορέτσκα 10 (6/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ. – 76% άριστες), Ρίμπακ 5 (1/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκρίκα 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Κριζέλακ –λ (78% υπ. – 44% άριστες) / Μπάλουκ 1 (1/2 επ.), Ζαμπορόφσκα.
Ελλάδα (Φλώρος) Τζιαρλή 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 3 (3/15 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Μικέλη, Ζαμπάτη 4 (3/14 επ., 1 άσο, 31% υπ. – 08% άριστες), Μπακοδήμου 10 (10/22 επ.), Τσιόγκα 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Χαριτωνίδη –λ (48% υπ. – 19% άριστες) / Τσιγκαροπούλου 6 (6/13 επ., 50% υπ. – 23% άριστες), Καρακάση, Τσελέπη.