ΑΠΣ Αίας - ΑΟΦ Πορφύρας 3-1

Τη νίκη που του αυξάνει τις πιθανότητες παραμονής πέτυχε στον Εύοσμο ο τοπικός Αίαντας επί του Πορφύρα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 σετ για την 13η αγωνιστική και με 9 βαθμούς μείωσε την διαφορά από την 9η θέση στους 2.

Μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε το τρίτο σετ, με τον Πορφύρα να βρίσκεται στο +4 (23-19), όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσια και να το κατακτήσουν με 30-28. Οι δύο Αμερικανίδες του Αίαντα ξεχώρισαν στην επίθεση, με την Μπουρκ να έχει 19 και η Ρόμπερτς 18.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τα διπλάσια μπλοκ από τον Αίαντα (7-14), όμως υπέπεσε σε 6 λάθη περισσότερα (29-35). Για τον Πορφύρα ξεχώρισε η Μαριαλένα Δραγουμάνου με 19 πόντους, ενώ το καλύτερό της φετινό παιχνίδι έκανε η Ναταλία Μεταξά με 18 και 6 μπλοκ.
Διαιτητές: Σταυριανίδης, Παπαδόπουλος Αρ..

Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 30-28, 25-17)