Τσιτσιπάς: Έχασε για πέμπτη φορά από τον Αλιασίμ

Για πέμπτη φορά σε ισάριθμους αγώνες του με αντίπαλο τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα. Αυτήν την φορά στο Queen's Club του Λονδίνου.
Ο Καναδός, Νο.21 στον κόσμο, επικράτησε του κορυφαίου Έλληνα τενίστα με 7-5, 6-2 σε 1 ώρα και 38 λεπτά, για να κλείσει θέση στον πέμπτο του φετινό ημιτελικό. Ο 18χρονος Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ παραμένει ο πλέον δύσκολος αντίπαλος του Τσιτσιπά.
Τον έχει νικήσει τρεις φορές σε επίπεδο juniors και δύο σε επαγγελματικό tour. Έγινε επίσης ο νεαρότερος ημιφιναλίστ της διοργάνωσης μετά τον Λέιτον Χιούιτ το 1999. Πριν από τον Τσιτσιπά, απέκλεισε τους Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και Νικ Κύργιο. Ο Στέφανος πάντως πήρε ιατρικό τάιμ άουτ στο 3-0 του δεύτερου σετ, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα στον δεξιό ώμο. Θα φανεί στην συνέχεια εάν είναι κάτι πιο σοβαρό ή όχι. Ο Τσιτσιπάς πρόκειται στην συνέχεια να μετάσχει σε τουρνουά επίδειξης και μετά έχει Wimbledon.