Australian Open: Αποκλεισμός για τα αδέρφια Τσιτσιπά στο διπλό

Κώστας Ευθυμιάδης
Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς στο Australian Open
Οριακή ήττα για Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά στον πρώτο γύρο του διπλού στη Μελβούρνη (7-5, 7-5).

Μια ήττα που θα μπορούσαν να έχουν αποφύγει, δέχτηκαν οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Πέτρος Τσιτσιπάς στο Australian Open.

Κόντρα στους Αλτμάιερ και Βαρελά, ηττήθηκαν με 2-0 σετ (7-5, 7-5) και αποχαιρέτησαν πρόωρα το ταμπλό του διπλού.

Σε ένα ματς που κράτησε μία ώρα και 35 λεπτά, το ελληνικό δίδυμο ξόδεψε πολύτιμες ευκαιρίες να κερδίσει και τα δύο σετ, με πιο χαρακτηριστικό το διπλό χαμένο break point στο τέταρτο game του πρώτου σετ, ενώ αμέσως μετά είχαν χάσει τέσσερα set points, ενώ είχαν προβάδισμα με 5-4 και 15-40 στο σερβίς του αντιπάλου. Βαρελά και Αλτμάιερ κράτησαν το σερβίς τους και έκαναν break στο σερβίς του Πέτρου για να πάρουν αμέσως μετά το σετ.

Και στο δεύτερο, το μοναδικό τους break ήρθε στο σερβίς του Πέτρου στο 5-5 και έκλεισαν την πρόκριση στο σερβίς τους.

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Από τα χειρότερα παιχνίδια μας»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, είπε στη συνέντευξη Τύπου:

«Ήταν ένα από τα χειρότερα παιχνίδια που έχουμε παίξει μαζί. Έχω καλό μάτι όταν είναι να αναλύσω παιχνίδια και να δω τι έφταιξε. Σήμερα οι επιστροφές μας ήταν πολύ φτωχές. Δεν είχαμε την ικανότητα να επιστρέψουμε πολλές μπάλες στο σερβίς τους. Δεν είχαμε να αντιμετωπίσουμε και κάποιους μεγάλους σέρβερ. Δεν μπορέσαμε να βρούμε λύσεις. Εγώ έχασα έναν πόντο με το backhand που δεν το χάνω συνήθως και η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Ήταν ένας πόντος που θα μας έδινε το σετ. Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν και τίποτα. Είχαμε ευκαιρίες για break. Πρέπει να βελτιωθούμε και οι δύο. Είμαι απογοητευμένος για σήμερα γιατί ήθελα κάτι καλό με τον αδερφό μου. Πρέπει να κάνουμε τα σωστά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση για να βρεθούμε στη θέση που μας αξίζει».