US Open: Για 56η φορά σε προημιτελικό ο Φέντερερ (vids)

Αντώνης Πατσούρας
Με 9/10 μπρέικ πόιντ ο Φέντερερ κέρδισε με 3-0 σετ τον Γκοφέν και είναι για 13η φορά στους "8" του US Open.

Για 56η φορά σ' όλα τα Grand Slam και για 13η στο US Open θα παίξει σε προημιτελικό ο Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Ελβετός τενίστας κέρδισε με 6-2, 6-2, 6-0 τον Ντέιβιντ Γκοφέν στον 4ο γύρο και θα περιμένει τον αγώνα του Ντιμιτρόφ με τον Ντε Μινόρ για να μάθει τον αντίπαλο του στο δρόμο για τους "4".

Ο νικητής είχε 9/10 μπρέικ πόιντ (έχασε το προ τελευταίο) αλλά και 10-0 άσους και 34-8 winners. Τα αβίαστα λάθη ήταν 17-17 και οι πόντοι 82-39!

Στο 1ο σετ ο Γκοφέν μπορεί να προηγήθηκε με 1-2 με μπρέικ αλλά ο Φέντερερ ισοφάρισε με μπρέικ σε 2-2 και με νέο μπρέικ έφτασε στο 4-2.

Ο Ελβετός είχε πάρει... μπρος και με το 3ο του μπρέικ θα κερδίσει με 6-2 το σετ. Στο 2ο με μπρέικ θα πάρει προβάδισμα με 3-1 και ο Γκοφέν με μπρέικ θα μειώσει σε 3-2.

To 3o σερί μπρέικ στο σετ είναι για την πλευρά του Ελβετού (4-2) και το 6ο μπρέικ (6/6) του θα τον οδηγήσει στο 6-2!

Ο Φέντερερ συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και με το 7ο μπρέικ του θα φτάσει στο 2-0. Στη συνέχεια το 4-0 θα έρθει πάλι με μπρέικ με τον Βέλγο να μην μπορεί ν' αντιδράσει. Τελικά δεν θα χάσει γκέιμ και θα φτάσει εύκολα στη νίκη σε 1.18.