Το γύρισε και το σήκωσε

Η Σερένα Γουίλιαμς κατέκτησε το US Open στον τελικό των γυναικών κερδίζοντας με ανατροπή το ματς κόντρα στην Αζαρένκα, και παίρνει ξανά το τρόπαιο στα χέρια της, για πρώτη φορά μετά το 2008.

Δεκατρία χρόνια μετά την πρώτη νίκη της στο «Άρθουρ Ας», η Σερένα Γουίλιαμς έχει πλέον 15 Grand Slam τίτλους και τέσσερις τίτλους στο Όπεν των Ηνωμένων Πολιτειών. Η νικήτρια στο Γουίμπλεντον και στο ολυμπιακό τουρνουά νίκησε την κορυφαία παίκτρια στην παγκόσμια κατάταξη, Βικτόρια Αζαρένκα.

Στον αγώνα η Σερένα κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, ενώ έχασε το ίδιο εύκολα το δεύτερο. Στο τρίτο σετ έμεινε πίσω με 5-3, όμως επέστρεψε στο ματς, ισοφάρισε, και τελικά επικράτησε με 7-5.

«Είμαι σοκαρισμένη. Είχα ήδη αρχίσει να ετοιμάζω στο μυαλό μου τι ακριβώς θα έλεγα στην απονομή μετά την ήττα μου. Δεν περίμενα πως θα έφτανα τόσο μακριά», δήλωσε η Αμερικανίδα λίγο μετά κρατώντας στο ένα χέρι το τρόπαιο και στο άλλο την επιταγή των 1.9 εκ. δολαρίων.