Πήρε κεφάλι στον όμιλο της Εθνικής η Φινλανδία (vid)

Η Φινλανδία επικράτησε 1-0 της Εσθονίας στο Ελσίνκι, έκανε το δυο στα δυο στον όμιλο και μπήκε πολύ δυνατά στη μάχη της πρωτιάς!

Ιδιο σκορ, ίδιος σκόρερ και η Φινλανδία δείχνει τις άγριες διαθέσεις της με το... καλημέρα του ομίλου! Ο Πούκι πέτυχε το μοναδικό γκολ κόντρα στην Ουγγαρία και το ίδιο έκανε και απέναντι στους Εσθονούς. Οι Φινλανδοί πέτυχαν το δυο στα δυο εντός έδρας και πήραν κεφάλι στον όμιλο. Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με τον επιθετικό της Νόριτς να διαμορφώνε το 1-0 στο 12ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Βόιρι. Οι Φινλανδοί είχαν την ουσία, τον έλεγχο στο ματς και στο 26' έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Τουόμινεν βρήκε το δοκάρι. Οι Εσθονοί δεν απείλησαν, ήταν κακοί στο δημιουργικό κομμάτι και δεν μπόρεσαν να πάρουν το κάτι παραπάνω. Αλλωστε, ο Σπαρβ θα μπορούσε στην επανάληψη σε δυο περιπτώσεις να πετύχει ακόμα ένα τέρμα για την Φινλανδία.