Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε την Εφές σε 2/19 σουτ

Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού υποχρέωσε την Εφές σε διάστημα 12' στο δεύτερο ημίχρονο να έχει 2/19 σου! ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΚΩΝ/ΠΟΛΗ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΑΓΙΕΣ

Ο Ολυμπιακός παρά το άσχημο ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν πανικοβλήθηκε και μάλιστα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (περίπου 11 λεπτά) κατάφερε να μαζέψει δύο φορές διψήφια διαφορά πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αγωνιστική και στατιστική άνοδος των Πειραιωτών ήταν εκπληκτική, πνίγοντας ταυτόχρονα την Αναντολού Εφές με την άμυνά του.

Η τουρκική ομάδα μέχρι και χθες ήταν η δεύτερη καλύτερη των playoffs στη σχέση ασίστ με λάθη αφού στα τρία πρώτα ματς είχε 18 με 8 ενώ στο Game 4 είχε 13 ασίστ και 14 λάθη. Ο Ολυμπιακός στα τρία πρώτα ματς είχε 15.6 ασίστ και 14 λάθη ενώ στο ματς που ισοφάρισε σε 2-2 είχε 14 ασίστ και μόλις 10 λάθη.

Οι μεγαλύτεροι αγώνες στην Sportingbet. Παίξε νόμιμα με πριμ 5% στο Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα (21+).

Η Εφές λόγω των πολλών λαθών του Ολυμπιακού στα προηγούμενα ματς είχε 8 κλεψίματα ενώ χθες έκανε μόλις 4, τα τρία εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Πειραιώτες έκαναν εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας κατά πολύ τα ποσοστά τους. Ειδικά πίσω από τα 6.75 είχαν 8/11 μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη όπου αστόχησαν σε δύο τρίποντα.

Πάνω από όλα όμως έπαιξαν καταπληκτική άμυνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο δέχτηκαν 21 πόντους και στις υπόλοιπες τρεις περιόδους δέχτηκαν μόλις 41 πόντους με αποκορύφωμα την τελευταία κρίσιμη περίοδο κατά τη διάρκεια της οποίας η Εφές σκόραρε μόλις 8 πόντους.